Gazzeli Hasta ÇOCUK: Mahmud Abbas Bizden NE İSTİYOR?

Böbrek hastaları için gereken Recormon ilacının uzun süredir Gazze’ye sokulmadığını görmesi acısını daha da artırıyor. Bunu gören hasta çocuk soruyor: Ne yaptık, günahımız nedir?

Bir aydan fazla süredir Recormon iğnesini almayan Hale’nin ağrıları her geçen gün biraz daha artıyor. Bu durum karşısında ana babası da ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Mahmut Abbas’ın yaptırımları nedeniyle böbrek yetmezliği yaşayan hastaların Recormon ilacından mahrum bıraktığı biliniyor.

Hale El-Huş, 12 yaşında. Böbrek yetmezliğinden şikayetçi. Hastalığı nedeniyle Gazze’deki Er-Rantisi Çocuk Hastanesinde haftada 20 saat diyaliz makinesine bağlanıyor. Recormon ilacının Gazze’ye girişinin durdurulması hastalığına hastalık katıyor.

Hale, durumunun gittikçe kötüleştiğini, bedeninin zayıf düştüğünü, bitkin ve yorgun olduğunu söyledi.

Bir aydan fazla süredir ilaçların geçişini durdurduklarını belirten Hale, yetkililerin bu kararlarından geri adım atıp ilaçların geçişine izin vermelerini umut ettiklerini ifade etti.

Bu ilaç, böbrek yetmezliği sonucu kanda azalan alyuvarların yerini dolduruyor.

Hale, 35 böbrek hastasıyla diğer binlerce hastanın dramını anlatan sadece bir örnek.

Konuyla ilgili muhabirimize bilgi veren bir hastane yetkilisi ise, Recormon ilacının 25 Mart’tan beri Gazze’ye girmediğini açıkladı.