Gazze Halkının Yüzde 85’i Fakirlik Sınırı Altında

Ablukaya Karşı Halk Komitesi, Gazze bölgesinde ikamet edenlerin %85’inin fakirlik sınırının altında bir gelirle yaşadığını dile getirdi.

Ablukaya Karşı Halk Komitesi’nin başkanı Cemal El-Hudari ablukanın, kapıları kapatma uygulamasının, saldırıların, İsrail işgal rejiminin kasıtlı uygulamalarının ve salgının devam etmesi sebebiyle fakirlik oranının daha da artabileceği uyarısında bulundu.

El-Hudari, akşam saatlerinde yaptığı açıklamasında fakirlik oranlarındaki hızlı yükseliş sebebiyle uluslararası mekanizmaların müdahale etmesinin zorunlu olduğu hususunu tekrarladı.

El-Hudari, uluslararası toplumun kabul ettiği 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü’nün ardından Gazze’deki yoksullukla da mücadele edilmesi için ablukanın kaldırılması ve çalışacak ellere iş imkanlarının sunulması amacıyla gayret sarf edilmesinin büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

El-Hudari, potansiyel iş gücünün çalışma alanına taşınmasına imkan verilmesi için kalkınma projelerinin ve yeni iş sahaları oluşturulmasının şartların iyileşmesine, işsizlik ve yoksulluk oranlarının düşmesine vesile olacağını vurguladı.

El-Hudari, işsizliğin özellikle genç kesim arasındaki oranının çok yüksek olduğunu ve %65’lere kadar vardığını, abluka ve İsrail işgal rejiminin ihracata getirdiği sınırlamalar ve sınır kapılarından sokulabilecek ürünlerin listesindeki maddeleri azaltması sebebiyle gündelik olarak yeni dükkanların ve atölyelerin kapanmasının işsizlik oranının sürekli artmasına neden olduğunu belirtti.