Dönüş Merkezi: GAZZE’ye ACİL Müdahale Edin!

Filistin Dönüş Merkezi Birleşmiş Milletler’e bağılı İnsan Hakları Konseyi üyeleriyle, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Örgütü (UNRWA) temsilcisine ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki BM raportörüne mektup gönderdi.

Mektupta elektrik kesintileri ve hasta olanların dışarıda tedavi görmelerine izin verilmemesi nedeniyle başta sağlık olmak üzere birçok alanda yaşanabilecek sıkıntılardan endişe duyduklarını belirterek, şimdiye kadar dört çocuğun hayatını kaybettiğini ifade edildi.

Merkez gönderdiği mektuplarda “Siyonist rejim bir işgal rejimidir. Uluslararası kanun ve sözleşmelere göre kendisi Gazze’de yaşayan iki milyon kişinin çektiği sıkıntılardan doğrudan sorumludur” ifadesini kullandı.

Merkez, 11 yıldır kuşatma altında olan Gazze’nin karşı karşıya olduğu insanlık dramını da örneklerle gözler önüne serdi.

Merkez, işgal rejiminin Gazze’ye yönelik sürdürdüğü abluka ve kuşatmanın bütün halkı cezalandırmayı amaçladığını, son gelişmelerden sonra insani durumun gittikçe kötüleştiğini, ilaçsızlıktan aralarından bebeklerin de olduğu birkaç çocuğun hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Siyonist işgal yönetiminin, Mahmud Abbas’ın talebi üzerine İsrail üzerinden Gazze’ye verilen elektriği kısmasının hukuka aykırı olduğuna dikkat çeken Merkez, işgal rejiminin bu uygulamasıyla Gazze’deki sağlık sektörünü iflas noktasına getirdiğini belirtti.

İşgal rejimiyle Filistin Yönetimi’ne çağrıda bulunan Dönüş Merkezi, elektrik kesintilerine son vermelerini talep ederek, dışarıda tedavi olma yollarını kapattıkları için bebeklerin ve çocukların ölümünden kendilerinin sorumlu olduklarını kaydetti.