Home / Filistin / Büyük Dönüş Yürüyüşü / GAZZE Çevresinde 7 Noktada YANGIN

GAZZE Çevresinde 7 Noktada YANGIN

Siyonist işgal rejimi basını, Filistinli gençlerin Gazze’den gönderdikleri yakıcı uçurtmaların Gazze çevresindeki yerleşkelerde yangına neden olduğunu yazdı.

İşgal basını, balon ve uçurtma nedeniyle Gazze çevresiyle 1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarında Yahudi yerleşimcilere ait tarım arazilerinde 7 noktada çıkan yangınların kontrol altına alınması için itfaiye ekiplerinin yoğun çaba harcadıklarını ifade etti.

Yangınlara Gazze’den gönderilen yakıcı balon ve uçurtmaların neden olduğu belirtildi.

Diğer taraftan İsrail Elektrik Şirketinde çalışan görevliler, Gazze’den gelen bir balonun elektrik tellerine takılması nedeniyle elektriklerin kesildiğini belirterek, onarım çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

30 Mart’ta Gazze sınırında kurulan beş ayrı eylem çadırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adıyla yapılan eylemlerde Filistinliler, zorla çıkarıldıkları topraklarına geri dönme hakkını ve Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılmasını talep etti.

Birkaç hafta sonra işgal askerlerine karşı yeni bir direniş taktiği geliştiren Filistinli gençler düştükleri yerlerde yangın çıkaran balon ve uçurtmalar icat etti.

Gazze’den gönderilen balon ve uçurtmalar Gazze çevresindeki yerleşkelerde yaşayan Yahudi yerleşimcilerin uykularını kaçırırken, tarla ve bahçelerinde çıkardıkları yangınlarla işgalcileri maddi zarara uğrattı.

Üç aydan fazla süredir gençlerin çıkardığı yangınlarda meydana gelen zararla ilgili ayrıntılı raporlar yayınlayan işgal rejimi basını zararın 8 milyon dolar civarında olduğunu ifade etti.