GAZZE’de Binler 7 GENÇ Şehidi Uğurladı + FOTO

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, dün yapılan faaliyetlerde işgal güçlerinin ateş açması, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba yağdırması üzerine 7 kişinin şehit olduğu ve 500 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Şehitlerin cenaze törenlerine milletvekillerinin yanında, Filistinli grupların temsilcileri, şehit yakınları ve kalabalık bir kitle katıldı.

Şehitlerin cenazesinde konuşan Filistin Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, direniş güçlerinin işgal güçlerinin Büyük Dönüş Yürüyüşlerinde işlediği cinayetlere misillemesinin olacağını söyledi.

Şehitlerden Muhammed Heniyye’nin cenazesine katılan Bahr yaptığı açıklamada, “Filistin direnişi son gelişmeleri ve sahadaki olayları dikkatle izlemektedir. Dönüş yürüyüşlerini kesinlikle koruyacaktır. Onun bu konuda bir sözü ve tavrı olacaktır. Şehitlerin kanı asla zayi olmayacaktır. İşgalci, Büyük Dönüş Yürüyüşlerine katılan masum insanları öldürdüğüne pişman olacak. Kuşatma kalkıncaya ve özgürlük gerçekleşinceye kadar bu yürüyüşler artarak devam edecek. Hiçbir kesim halkın hakkını aramasını durdurmaya veya yürüyüşlerini engellemeye güç yetiremeyecek” dedi.

Bahr, konuşmasında işgalcinin barışçıl gösterilere zehirli gazlar, gerçek ve patlayan mermilerle saldırmasının soruşturulması gereken uluslararası cinayetler düzeyinde olduğunu ifade etti.

Bahr, “Cihad ve direniş Filistin’nin meşru haklarını geri almanın tek yoludur. Filistin direnişi halkımızın meşru bir hakkıdır. Bu hakkı uluslararası kanunlar güvence altına almıştır. Filistinli bütün gruplar, Filistin halkını, insanları, ekin ve toprağı hedef alan Siyonist işgalciye karşı koruma noktasında direniş hendeğinde tek bir vücut gibi duruyor” ifadesini kullandı.

30 Mart Toprak Günü’nde başlayan Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerine katılan masum insanlara gerçek ve patlayan mermilerin yanında, plastik ve göz yaşartıcı bombalarla saldıran işgal güçleri şimdiye kadar 204 kişiyi şehit etti, 400’ü ağır 22 bin kişiyi de yaraladı.