Home / Filistin / Gazze / GAZZE 6 Hafta Sürecek Protestoya Hazırlanıyor

GAZZE 6 Hafta Sürecek Protestoya Hazırlanıyor

Bir insani krizin yaşanmakta olduğu Gazze Şeridi'nde bir grup Filistinli, sınırda 6 hafta sürecek barışçıl bir eylem yapmaya hazırlanıyor.

Gazze’deki Filistinliler sınırda yeni bir protesto eylemine hazırlanıyor. Bir grup Filistinli İsrail işgali altındaki topraklar ile Gazze’yi ayıran sınırda devasa bir çadır kent kurulacağını ve protestonun burada gerçekleşeceğini duyurdu.

GÖZAT  DİRENİŞ Yanlısı Sitelerin Yasağı GAZZE'de Protesto Edildi

Protestoya bütün Filistinliler aileleriyle birlikte davet edilirken başta Hamas olmak üzere önemli grupların da destek vereceği kaydedildi.

Eylemi hazırlayan gruptan yapılan açıklamaya göre protestoların amacı İsrail’in Filistinli mültecilerin geri dönüşüne engel olması. İsrail’in Filistin’i işgal etmesinin ardından binlerce Filistinli Gazze’ye göç etmek zorunda kalmıştı. Birleşmiş Milletler kararına göre onların soylarından gelenler de mülteci sayılıyor.

GÖZAT  Elektrik Krizi Nedeniyle Gazze Hastanelerinde AMELİYATLAR DURDU

Öte yandan İsrail rejimi Yahudi Ulus Devletinin ortadan kalkacağı gerekçesiyle Filistinlileri işgal ettiği topraklarda görmek istemiyor. Bu yüzden mültecilerin geri dönüş hakkını yok sayıyor.

Söz konusu barışı protesto 30 Mart Toprak Günü ile 15 Mayıs Nekbe günü arasında gerçekleştirilecek.