GAZZE’de 100. Yılında İNGİLTERE’ye Tepki

Konuşmacılar, Filistinlilerin bunca zamandır çektiği sıkıntı ve uğradığı zulümlerden doğrudan İngiltere’nin sorumlu olduğunu hatırlattılar.

Etkinlikte konuşan Hamas liderlerinden Kemal En-Neccar “Filistin topraklarına sahip olmayan İngiltere’nin, burayı hakkı olmayan Yahudilere vermesi tarihteki en büyük siyasi cinayettir” dedi.

Filistin halkının hakkının uzun bir zaman geçse de ve işgalcinin ömrü uzasa da zaman aşımına uğramayacağının altını çizen En-Neccar, işgalcinin Filistin topraklarındaki varlığının gayri meşru olduğunu ve bunun sonuna kadar da böyle kalacağını ifade etti.

Balfour’un üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen şimdiye kadar büyük güçlerin Filistin halkına karşı adil davranmadığını belirten Hamas lideri En-Neccar, özgürlük sloganını yükselten ve bölünme sebeplerini yok sayan liderlik etrafında birlik olmalarını istedi.

Etkinlikte konuşan Demokratik Cephesi liderlerinden Talal Ebu Zarife, Balfour Deklarasyonu’nun sebep olduğu zulümlerden, Siyonistlerin Filistin topraklarını ele geçirmelerini kolaylaştırmasından dolayı birinci derece İngiltere’yi sorumlu tuttuklarını belirterek, Balfour cinayetinin Filistin halkının çektiği sıkıntı ve nekbelerin baş sebebi olduğunu ifade etti.