Fransa’dan Siyonist İsrail’e İşgal Desteği

FIDH tarafından yayımlanan raporda, Fransa’dan 4 banka ve bir sigorta şirketinin, İsrail’deki banka ve şirketlerdeki katılımlarıyla Filistin topraklarındaki yerleşke inşaatlarına “dolaylı katkı sağladığı” uyarısında bulunuldu.

Raporda, bu inşaatların bulunduğu bölgedeki diğer altyapı, bakım, onarım ve telekomünikasyon gibi hizmetlere de Fransız bankaların destek vermesi eleştirildi.

GÖZAT  İngiltere'den Siyonist İsrail Desteği

“Fransız Bankaların İsrail Yerleşkelerindeki Tehlikeli İlişkileri” başlıklı raporda, “Fransız bankaların İsrail’in yasa dışı yerleşke inşaatlarını sürdürmesinde önemli sorumlulukları olduğu” ifade edildi.

Fransa Bankalarından İsrail’e 288 Milyon Euro

Raporda, Fransız bankaların 2004-2020 yıllarını kapsayan dönemde, işgal altındaki topraklarda yerleşke inşaatları için elektrik ve gaz alanlarında faaliyet gösteren İsrail kamu şirketlerine 288 milyon avroluk kredi açtığı bildirildi.

GÖZAT  İşgal Radyosu Abbas Güçlerinin İsrail Yardımını İfşa Etti

FIDH Başkanı Yardımcısı Maryse Artiguelong, raporla ilgili açıklamasında, “Fransız bankaları sonucuna bakmaksızın kar peşinde koşmakla” suçladı.

Raporu kaleme alanlardan ve aynı zamanda Fransa-Filistin Dayanışma Derneği üyesi olan Didier Fagart, Fransız bankalara, İsrailli banka ve şirketlerle bu alanda iş birliği yapmaya son vermeleri çağrısında bulunduklarını kaydetti.

GÖZAT  Siyonist İsrail'in İŞGAL RUHU Asla Zayıflamıyor

Fagart, Fransa Dışişleri Bakanlığının yine bu yönde 2014 yılında bir tavsiye kararı aldığını sözlerine ekledi.

Raporda, BNP Paribas, Societe Generale ve BBCA ve dördüncü bir bankanın yanında Axa Sigorta şirketinin yerleşim birimlerinde çalışan banka ve şirketlere yardım etmeyi sürdürdükleri belirtildi.