FRANSA’dan Alternatif FİLİSTİN Planı İddiası

ABD’de ara dönem seçimlerinin sona ermesinin ardından Fransa’nın alternatif bir Filistin planı açıklayacağı belirtiliyor. Fransa’nın planı, ABD’nin Filistin meselesinde yeterli adım atmaması durumunda açıklanacak.

Korsan İsrail Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Alon Ushpiz’in açıklamasına göre, Fransa seçimlerin ardından ABD’den kendi planını halka açıklamasını isteyecek. ABD planının uygulanmaması durumunda Fransa devreye girecek.

Ushpiz, ara dönem seçimlerinde ABD Kongresi’nin üçte birinin değişeceğini, bu sebeple seçimlerin Siyonist İsrail için önem taşıdığını söyledi. Ushpiz, ara dönem seçimlerinde Demokratların güçleneceğini ve bunun ABD Başkanı Donald Trump üzerinde etki yaratacağını savundu.

Hamas ile anlaşma meselesine de değinen Ushpiz, “Gazze’yi ziyaret eden diplomatları ve hükümet yetkililerini ikna etmeyi başaramadık. Gazze’deki insani durum konusundaysa yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Hiçbir şey yardımcı olmayacaktır” ifadelerinde bulundu.

İşgalci İsrailli yetkili, ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararının kendileri tarafından alınmadığını da iddia etti.

Fransa’nın Siyonist İsrail büyükelçiliği konuyla ilgili açıklamasında “Büyükelçilik neden bahsedildiğini bilmiyor” diyerek açıklanacak plandan haberdar olmadıklarını savundu.

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İsrail Başbakanı Emmanuel Netanyahu arasında güven ilişkisi vardır” diyen Fransa büyükelçiliği, tarafların her şeyi açık olarak konuştuğunu belirtti.