FKÖ: Netanyahu, BM Kararlarını Çiğniyor

Filistin Kurtuluş Örgütü İcra Komitesi Genel Sekreteri Saib Arikat Alman dergisi Focus’a verdiği röportajda, “Biz 1988 yılında acı bir anlaşma yaptık ve İsrail bizim tarihi vatanımızın yüzde yetmiş sekizinde resmi olarak tanındı. Dünya o günlerde bize, bu toprakların yüzde 22’sinde kalıp bağımsız bir devlet kurabileceğimizi söyledi. Biz başka bir anlaşma yapmak için hazır değiliz ama 1967 yılındaki sınırlarda iki devlet çözüm yolunu uygulamak adına Birleşmiş Milletler kararı, uluslararası hukukun uygulanması ve ciddi müzakereler için hazırız” ifadesinde bulundu.

Arikat röportajının başka bir bölümünde Netanyahu’nun yerleşkelerin başbakanı olduğunu ve ırkçı ve ayrımcı bir politika izlediğini belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Netanyahu Birleşmiş Milletler kurallarını ve kararlarını ihlal etmektedir. Netanyahu’nun bizim konumumuz ile ilgi konuşmaya hakkı yoktur. Bizim müzakerelerdeki konumumuzun ve duruşumuzun bütün noktaları bizim kurallarımızla ve uluslararası kurallarla örtüşmektedir.

Netanyahu ve onun radikal hükümeti, Filistin’deki yasa dışı istismarını meşrulaştırmak için dini metinleri kullanmaktadır ve bu bir rezalettir.”

Saib Arikat aynı zamanda İsrail’in iki devlet çözüm yolunu sonlandırmaya çalışmasını da şiddetle eleştirdi.

Arikat, komşu ülkelerle etkileşim içerisinde bulunulacağından bahsetti ve şunları söyledi:

“Biz Arap ülkelerinin rolünü ve özellikle Arap barış planının geliştirilmesini değerlendiriyoruz. Ama nihayetinde kararlar Filistinliler tarafından alınacaktır ve bu bütün Arap ülkelerinin onayladığı bir düşüncedir.”

Filistin Kurtuluş Örgütü İcra Komitesi Genel Sekreteri röportajının devamında Amerika’nın yeni hükümetinden beklentileri hakkında şu ifadelerde bulundu:

“Ben Amerika’nın yeni hükümetinin iki devlet çözüm yolunu destekleyen, bu rejimin yasa dışı bir şekilde yerleşke inşa etmesini ve illegal bir şekilde kendisine dahil ettiği toprakları resmi olarak tanımayan tarihi duruşunda kalacağını umut ediyorum. Ama henüz iki devlet çözüm yolunun kurtulması için birçok şey yapılması gerekmektedir. Filistin’de yasa dışı bir şekilde yerleşke yapımını destekleyen bir kişinin İsrail’e büyükelçi olarak atanması gibi bazı belirtiler çok endişe vericidir. Neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.”

Saib Arikat, Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının uygulanmayacağı konusunda umutlu olduğunu belirterek, böyle bir kararın uygulanması halinde bu karara karşı planların uygulanacağını ve kararlar alınacağını ifade etti.