Home / Filistin / Filistinliler Şehit Cenazeleri İçin Eylem Yaptı
filistinliler-sehit-cenazeleri-icin-eylem-yapti

Filistinliler Şehit Cenazeleri İçin Eylem Yaptı

Siyonist işgal rejiminin elindeki Filistinlilere ait cenazelerin teslim edilmesi için bugün Batı Yaka’nın Ramallah şehrinde yapılan gösteriye, Filistin halkı, direniş güçleri temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları yanında Filistinli milletvekilleri de iştirak etti.

Kudüs’ten uzaklaştırılan milletvekili Ahmed Atvan, Eymen Deramiğe, Abdulcabir El-Fukaha ve Ahmed Mübarek’in de katıldığı gösteride şehitlerin posterlerini kaldıran halk “çocuklarımızı isteriz” pankartlarını açtı.

Gösteride konuşan milletvekili Ahmed Mübarek, şehit cenazelerinin ulusal bir mesele ve şehitlerin bütün Filistinlilerin ittifak ettiği bir konu olduğunu hatırlatarak, bu dosyanın sonuçlandırılması için çabaların birleştirilmesini istedi.

Mübarek yaptığı konuşmada “Şehitlerimiz hepimizden daha üstündür. İşgalcinin şehitlerimizin cenazelerini gasp ederek işlediği cinayet bütün semavi dinlerin ve beşeri hukukun reddettiği bir husustur. İnsan hakları örgütleriyle Filistin Yönetimi ve dünyanın özgür insanlarının cenazelerin teslim edilmesi için baskı yanmaları gerekir” dedi.

Ümmetin başı üzerindeki taç diyerek övdüğü şehit ailelerini takdir eden Mübarek, onur, özgürlük ve kutsalları geri almanın en etkili yolunun direniş seçeneği olduğunu ifade etti.

Ekim 2015 tarihinde başlayan Kudüs intifadasında şehit olan Filistinli gençlerden 11’inin cenazesi halen işgal rejiminin morglarında tutuluyor.