Filistinliler Mahmud Abbas’ı İstemiyor

Filistin Siyasi Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan ankette Filistinlilerin yüzde 64’ünün Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın görevine devam etmesine karşı ve yüzde 32’sinin ise Abbas’ın koltuğunu koruması gerektiği düşüncesinde olduğunu gösterdi.

Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde 8-10 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen anketin 127 farklı bölgede 1270 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıldığı ve hata payının yüzde 3 olduğu ifade edildi.

Anket sonuçlarına göre Mahmud Abbas’ın istifasını isteyenlerin oranının Batı Yaka’da yüzde 59 ve Gazze Şeridi’nde yüzde 72’ye ulaştığı bildirildi.

Mahmud Abbas’ın başkanlığa aday olmaması halinde muhtemel adaylar arasında işgal zindanlarında tutulan Fetih lideri Mervan El-Bergusi’nin isminin öne çıktığı, ankete katılanlardan yüzde 36’sının Abbas dışındaki adaylardan Mervan El-Bergusi’yi ve yüzde 20’sinin ise İsmail Heniyye’yi başkan olarak görmek istediğini söylediği kaydedildi.

Anket sonuçlarına göre bugün başkanlık seçimi yapılması ve sadece Mahmud Abbas ile İsmail Heniyye’nin aday olması halinde yüzde 49’un Heniyye’yi ve yüzde 45’in Abbas’ı tercih ettiği belirtildi.

İki adaylı başkanlık seçiminde Gazze Şeridi’nde yüzde 45’in Abbas’a ve yüzde 51’in Heniyye’ye, Batı Yaka’da ise yüzde 45’in Abbas’a ve yüzde 47’nin Heniyye’ye oy verdiği açıklandı.