Filistinli Şahsiyetlerden Türkiye-Erdoğan’a Tepki

Filistin Direniş Grupları liderleri, siyasiler ve aktivistler siyonist rejim cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye’ye davet edilmesinin Filistin direnişine ve Filistin’in özgürlüğü için mücadele eden direniş gruplarına aleni bir darbe olduğunu ifade ettiler.

Gazze’de faaliyet gösteren direniş grupları liderleri ve aktivistler çok önemli açıklamalarda bulundular.

HASAN LAFİ (Analist): ‘İsrail ile Türkiye arasındaki ilişki güçlü kökleri olan sağlam bir ilişkidir. Türkiye 1949’da İsrail’i resmen tanıyan ilk Müslüman ülkedir.

İlişkilerinde iniş çıkışlar oldu ancak Türkiye’nin iç ve dış krizlerden ve bölgedeki stratejilerden rahatsız olduğu açıktır.

Bu nedenle İsrail ile anlaşma ya da ilişkileri yeniden artırma yoluyla bölgesel oyuna geri dönmek istiyor.

Bu açık bir konudur ancak Erdoğan’ın abartılı ev sahipliğine rağmen İsrailliler hâlâ tereddüt içinde.’

DR. AHMET EL-MEDLEL (İslami Cihad Komutanı): ‘İsrail ile Türkiye uzlaşmasına tüm Filistinliler karşı ve Filistin Direniş grupları bunu kınadı. Bu durum, Siyonist işgalcilere Filistin milletine karşı daha fazla suç işlemeleri, kanını dökmeleri ve Filistin topraklarının kutsallarına zarar vermeleri için zemin hazırlayacak.

Bu nedenle biz diyoruz ki Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin sağlamlaşması, Filistin meselesine ve özellikle de Türkiye’nin Müslüman halkına yakışmaz.

AHMED HARİS (Filistin Halk Cephesi): ‘Herzog’un ziyareti Müslüman Filistin milletinin şehitlerine açık bir darbedir. Aynı şekilde Türkiye hükümetinin Siyonist İsrail ile yaptığı anlaşma ile kanları adeta hiçe sayılan Mavi Marmara şehitlerine de bir darbedir.

Siyonistlerin Mescid-i Aksa’ya saldırıları ve İşgal rejiminin Batı Şeria ve  Kudüs’deki cinayetleri bu ziyaretin gölgesinde gerçekleşti.

Türkiye yöneticilerinin yüzlerindeki maskenin düştüğünün altını çiziyorum. Bu maske, yöneticiler ile İşgalci İsrail aralasındaki zehirli ilişkiyi gizlemeye çalışmak içindi.

AHMED EŞŞEKAKİ (Öğretim Üyesi ve Gazeteci): ‘Türkiye diplomasisi Siyonist rejim ile ilişkilerini geliştirme yoluyla Filistinlilere büyük zarar verdi. Bu, Filistinlilerin beklemediği bir şeydi, böyle bir girişim Siyonist rejim yararına ve Filistinlilerin zararına gerçekleşti. Özellikle de Filistin toprakları ve işgal altındaki Kudüs defalarca çok sayıda saldırıya maruz kalmışken.  Bu nedenle Müslüman ülkelerin desteğine ihtiyacı var.

YASİR HALEF (El-Ahrar Hareketi): ‘Biz siyonist rejim ile hangi ülke olursa olsun her türlü uzlaşmayı kınıyoruz. Siyonist rejim başkanının Türkiye ziyaretini ve işgalcileri dünyanın önünde iyi göstermeyi kabul edilemez bir girişim olarak görüyoruz.

Biz tüm İslam ümmeti ve Araplardan Filistin milletinin yanında olmalarını ve halkımızı desteklemelerini istiyoruz.

Aynı şekilde, Siyonistleri Filistinli çocuklar ve halka yapılan saldırıların devamı için teşvik etmek yerine onları mahkemeye çekip işgal rejimi makamlarını suçlu olarak tanıtmalılar.