FİLİSTİNLİ Mültecilerden UNRWA’ya Çağrı

Filistinli Mülteciler Ortak Komitesi Koordinatörü Mahmud Halef, Gazze’de düzenlediği basın toplantısında, UNRWA’nın Ürdün’deki toplantısına ilişkin konuştu.

UNRWA İstişare Komitesinin çok sayıda ülkenin katılımıyla bugün Ürdün’de toplandığını hatırlatan Halef, “UNRWA’dan mültecilere eğitim, sağlık gibi birçok alanda sunulan hizmetlere dokunmamasını, mültecilerin şartlarını iyileştirmesini talep ediyoruz.” dedi.

Halef, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filistinli mülteciler meselesi siyasi ve insani boyutlarıyla korunmalıdır. Uluslararası toplumu, mülteciler meselesinin çözümünü öngören Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 194 sayılı kararı uyarınca sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Koordinatör Halef, açıklaması sırasında Filistinli mülteciler meselesinin yalnızca insani bir mesele olmadığını, siyasi bir yönü de bulunduğunu vurguladı.

Ürdün’deki toplantıda UNRWA’nın bütçe açığını kapatmanın yollarının ele alındığını belirten Halef, her yıl yaşanan mali krizlerden etkilenmemesi için BM’ye, UNRWA’ya ödediği bütçeyi sabit hale getirmesi çağrısında bulundu.

Halef, uluslararası devletlerin UNRWA’ya mali ödenek sağlama konusunda geri durmasını da mültecileri küçük düşürme çabası olarak yorumladı.

Bu durumun bölgeyi daha da istikrarsız hale getireceğini savunan Halef, ABD ve İsrail’in İstişare Komitesine katılan ülkelere, belirli çözümler veya daha fazla kısıtlamalar dayatmak amacıyla baskı uyguladığını dile getirdi.

Filistinli Mülteciler Ortak Komitesi, ulusal ve İslami güçler, Filistin Kurtuluş Örgütündeki (FKÖ) mülteci komiteleri ve UNRWA okullarındaki Öğrenci Velileri Konseyini bünyesinde barındırıyor.

Ürdün’ün başkenti Amman’da yaklaşık 25 daimi üye ülkenin ve gözlemci ülkelerin katılımıyla başlayan ve iki gün sürecek UNRWA İstişare Komitesi toplantısında UNRWA’nın mali açıklarını kapatma yolları ele alınacak.