YAHUDİ Yerleşimciler Filistinli KADINI Başından YARALADI

İşgalci Yahudi yerleşimcilerin, Cenin mülteci kampından Filistinlileri taşıyan otobüse Cenin’in güneyinde bulunan Humiş Muhala Yahudi yerleşim biriminin yakınlarında taş atarak saldırdığı belirtildi.

Saldırıda bir Filistinli kadının başından yaralanarak Cenin’deki Şehit Halil Süleyman hastanesine sevk edildiği kaydedildi.

Filistin hükümetine bağlı Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Dağlas, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 30’a yakın Yahudi yerleşimcinin Cenin’in güneyindeki bir caddeyi kapatarak Filistinlileri taşıyan otobüsün geçişine izin vermediğini belirterek, Yahudi yerleşimcilerin otobüse taş ve yanar bir şekilde olan ağaç dallarını attığını kaydetti.

Öte yandan, dün akşam, bir grup Yahudi yerleşimci, hahamların ve İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan’ın da katılımıyla İbrahim Camisi’ne baskın düzenlemiş ve burada dini ritüellerini gerçekleştirmişti.

Yahudiler, 1994 yılına kadar belli saatlerde İbrahim Camisi’nde bulunan “Hazreti İbrahim’in kabrini” ziyaret edebiliyordu. Baruch Goldstien isimli aşırı sağcı Yahudinin 25 Şubat 1994’te cami cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi öldürmesi ve 125’ini yaralamasının ardından İsrail yönetimi, camiyi ikiye bölerek yüzde 45’ini Müslümanlara, yüzde 55’ini ise Yahudilere tahsis etmişti.

İbrahim Camisi, El-Halil kentinin İsrail işgali altındaki Eski Belde’de bulunuyor ve burada bin 500 İsrail askerinin himaye ettiği 400 Yahudi yerleşimci yaşıyor.