Filistinli HASTA Esirlerin Durumu VAHİM!

“Filistin Esirler Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulunan Karaki, “Hasta tutuklular meselesi, çok endişe verici. Her gün şehit düşmelerinden korkuyoruz.” dedi.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli hasta tutukluların sayısının bin 800’ü aştığını aktaran Karaki, aralarında kanser hastalarının da olduğu ağır vakaların bulunduğunu söyledi.

Karaki, İsrail’in tıbbi ihmal politikası nedeniyle çok zor şartlar altında bulunan hasta tutukluların durumunun giderek kötüleştiğine dikkati çekti.

UCM adım atmadı

Filistin’in tutuklular meselesini Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) taşıdığını belirten Karaki, UCM’nin ise ihlaller gerçekleştiren İsrailli yetkilileri hesap vermeye zorlamak için adım atmadığını dile getirdi.

İsa Karaki, İsrail’in her gün gerçekleştirdiği baskınlar ve keyfi gözaltılar nedeniyle Filistinli tutukluların sayısının arttığını ifade etti.

Uluslararası topluma çağrı

“Esirler Günü ile dünyanın dikkatini tutuklular meselesinin önemine çekmek ve bu konunun siyasi çözümün bir parçası olduğu mesajını vermek istiyoruz.” diyen Karaki, bu gün dolayısıyla ayrıca uluslararası toplumu tutukluları İsrail ihlallerinden korumak için üzerine düşeni yapmaya ve sorumluluk almaya çağırdıklarını kaydetti.

İdari tutukluların da yaklaşık bir aydır İsrail mahkemelerini boykot ettiğini aktaran Karaki, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda tansiyonu yükseltici adımlar atacaklarını söyledi.