Filistinli Gruplardan Yönetime “OSLO’dan Çekil” Çağrısı

Bugün artık bu anlaşmanın Kudüs’teki yahudileştirme faaliyetinin, yahudi yerleşim merkezlerinin genişletilmesinin örtüsü ve dönüş hakkının yollarının kapatılmasının aracı olarak kullanıldığına dikkat çeken FDKC bu anlaşmanın artık geçersiz sayılması gerektiğini dile getirdi.

FDKC adına yapılan basın açıklamasında Oslo Anlaşması’nda nihai aşamaya bırakılan meseleler hakkında 1996’dan beri bir görüşme yapılamadığı, bu konunun tamamen dondurulmuş durumda olduğu vurgulandı.

Dolayısıyla siyasi çözüm görüşmeleriyle vakit kaybetmenin kısır bir döngü ile uğraşmak anlamına geldiği, bunun da Filistin halkının hakları aleyhine sonuç verdiği dile getirildi.

Açıklamada Arap dünyasına ve İslâm dünyasına da Kudüs’e sahip çıkılması konusunda adımların tamamlanması ve İİT’nin İstanbul zirvesinde karara bağlananların uygulamaya geçirilmesi istendi.

FDKC bu doğrultuda İsrail ile ilişki içindeki Arap ülkelerini ve İslâm ülkelerini işgal yönetimi nezdindeki diplomatik temsilcilerini çekmeye ve İsrail’in kendi ülkelerindeki temsilcilerini de geri göndermeye çağırdı.