Filistinli Gruplar Moskova’da Anlaştı

Rusya’nın başkenti Moskova’da görüşen Filistinli taraflar birlik hükümeti kurmakta anlaştı.

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan El Fetih (Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi) yetkilisi Azzam el Ahmed, “Biz, 48 saat içinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a hükümetin oluşturulması için görüşmelerin başlatması çağrısında bulunma konusunda anlaşmaya vardık” dedi.

‘KOŞULLAR HER ZAMANKİNDEN İYİ’

Hükümetin kurulmasının ardından Filistinliler aralarında sürgündeki Filistinlilerin de olduğu bir ulusal konsey kurabilecek ve seçimler düzenlenebilecek.

Ahmed “Bugün böyle bir insiyatif için koşullar her zamankinden daha iyi” ifadelerini kullandı. Resmi olmayan görüşmeler ‘Filistin halkının birliğini sağlamak amacıyla’ Rusya’nın arabuluculuğunda pazar günü başlamıştı. Görüşmelerde El Fetih, Hamas, İslami Cihad ve diğer grupların temsilcisi hazır bulundu.

‘RUSYA BÖLGEDE ÖNEMLİ ROL OYNAYABİLİR’

Filistinli temsilciler dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşerek, Rusya’nın ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ı kampanyası sırasında ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma sözünden caydırmasını istedi.

İsrail Doğu Kudüs’ü 1967 Savaşı’ndan sonra ele geçirmiş ve daha sonra da işgal ederek tüm Kudüs’ü başkenti olarak ilan etmişti. Uluslararası toplum işgalci İsrail’in bu adımını tanımadı. El Fetih yetkilisi Ahmed “Lavrov’da bu konuda anlayış sezdik” diye konuştu.

Üst düzey Hamas yetkilisi Ebu Marzuk da İsrail-Filistin sorununun çözümü için ABD, Rusya, AB ve BM temcilerinden oluşan Ortadoğu Dörtlüsü ile çalışmak istemediklerini söyledi. Bunun yerine ayrı ayrı ülke ve kurumlarla çalışmak istediklerini belirten Marzuk “Rusya bölgede önemli rol oynayabilir” ifadelerini kullandı.

HAMAS VE FETİH’Lİ SON SEÇİM 2006’DAYDI

Abbas’ın seküler partisi Fetih ile İslami hassasiyetleri bulunan Hamas Hareketi, Hamas’ın Gazze’nin kontrolünü 2007’de almasından beri anlaşmazlık içinde bulunuyor.

Geçen sene Filistin yönetimi, Yüksek Mahkeme’nin ‘seçimlerin sadece Fetih’in kontrolündeki Batı Şeria’da yapılması’ kararı nedeniyle Batı Şeria ve Gazze’de 10 yıl sonra yapılacak seçimleri ertelemişti.

Filistin’de Hamas ve El Fetih’in birlikte katıldığı son seçimler 2006’da düzenlemişti.

LAVROV’DAN AÇIKLAMA

Filistin Ulusal Konseyi Hazırlık Komitesi toplantısında alınan kararlardan memnun olduklarını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu kararların uygulamaya koyulmasını beklediklerini belirtti.

Filistinli siyasi parti yöneticileriyle yaptığı görüşmede konuşan Lavrov, Moskova’da yapılan istişarelerin kararların uygulanmasına katkı sunmasını umduğunu açıkladı.

Lavrov, “Rusya, Filistin’de birliğin yeniden sağlanmasının ilkesel ve tutarlı bir destekçisidir. Birliğin olmaması Filistin’in sorunlarının çözümüne olumsuz etki ediyor. Geçen süre içerisinde bundan emin olduğunuzu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

FİLİSTİN’DE ULUSAL BİRLİK ARAYIŞLARI

Filistin Ulusal Konseyi Hazırlık Komitesi toplantısı, Beyrut’ta 11 Ocak’ta düzenlendi.

Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nin de üyesi olmadıkları halde katıldığı ve bu iki grubun dışında 30 farklı Filistinli siyasi grubun temsil edildiği toplantıda kabul edilen sonuç bildirgesinde Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) Kudüs’teki sorunlar karşısında örgüt içinde ulusal birliği sağlama çağrısı yapıldı.

Bildirgede, 2005 yılındaki Kahire Deklarasyonu ve 2011 yılındaki uzlaşı anlaşmaları çerçevesinde, Filistin Ulusal Konseyi Toplantısı’nın tüm grupların dahil edildiği şekilde yapılması gerektiği kaydedildi.

Sonuç bildirgesinde ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’a siyasi gruplarla istişarede bulunarak ulusal birlik hükümeti kurma çağrısında bulunuldu.