Filistinli Gruplar: İsrail İle Tüm İlişkileri Durdurun

İşgal girişimine karşı direniş mücadelesini sürdüren Filistinli gruplar, ulusal uzlaşı çabalarının devam etmesi gerektiğine vurgu yaparak, Filistin Yönetimi’ne, Siyonist İsrail’le güvenlik işbirliğini yeniden başlatma kararından acilen dönme çağrısı yaptı.

İsrail’in ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde, “Ulusal Tablodaki Gelişmeler” başlığı altında bir toplantı düzenlendi. Söz konusu toplantıya Filistinli grupların birçoğunun temsilcisi katıldı.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas Siyasi Büro üyesi Halil el-Hayye, burada gerçekleştirdiği konuşmasında, Filistin davasının, karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikelerin Yüzyılın Anlaşması, ilhak ve İsrail ile normalleşme anlaşmaları olduğunu belirterek, “İsrail ilhak planının sahada ilerlediğini görmeyenler ya kördür veya görmezden geliyordur.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın ilk andan itibaren ulusal birlik için harekete geçtiğini aktaran el-Hayye, Filistinli grupların, İsrail işgaline karşı ulusal uzlaşı anlaşmaları temelinde birliği sağlamak ve bölünmeyi sonlandırmak amacıyla bir ulusal strateji etrafında toplanması gerektiğine dikkat çekti.

Hamas’ın önde gelen yöneticilerinden el-Hayye, Filistin Yönetimi’nin bölgedeki ilişkileri normalleştirme sürecinin bir parçası haline getirildiği konusunda uyardı.

İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Halid el-Batş ise toplantıda yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi’ne, düşman İsrail ile ilişkileri yeniden başlatma kararından geri adım atma çağrısında bulundu.

Diğer taraftan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yöneticilerinden Cemil Mezher, “Filistin Yönetimi ile İsrail arasında yeniden ilişkilerin başlaması, uzlaşı çabalarına büyük darbedir.” ifadelerini kullandı.

Filistin Yönetimi, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail’le güvenlik iş birliğine yeniden başlayacağını bildirmişti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mayıs’ta, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’ni “ilhak” planının ardından Filistin Yönetimi ve FKÖ’nün İsrail ve ABD ile imzaladığı güvenlik dahil tüm anlaşmalardan çekildiğini açıklamıştı.