Filistinli Gençler İle İşgal Güçleri Arasında Çatışma

İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin kenti, Filistinli direnişçiler ve kente baskın yapan İsrail güçleri arasında silahlı çatışmalara tanıklık etti.

Görgü tanıkları, söz konusu çatışmaların, İsrail ordusuna bağlı sivil operasyon birimi Musta’rabin’in Cenin’e baskın düzenlemesi ve bazı Filistinlileri tutuklamak istemesi üzerine yaşandığını aktardı.

Tanıklar, Musta’rabin güçlerinin, baskın sırasında evinde arama yaptığı Filistinli genç Ahmed Mahmud Cafer’i gözaltına altığını bildirdi.

Ayrıca, sivil giyimli işgal güçlerinin, açığa çıkmamak için Filistin plakalı 3 araçla bölgeye geldiği öğrenildi.

Kaynaklar, Cenin’e giren şahısların İsrail askeri olduğunun kesinlik kazanmasından sonra Filistinli direnişçilerin silahlarla karşılık verdiğini ve bunun akabinde çok sayıda İsrail aracının bölgeye intikal ettiğini belirtti.

“Musta’rabin” olarak isimlendirilen bu ajanlar, Arapça konuşuyor ve Filistinliler gibi giyiniyor. Musta’rabin güçleri Filistin topraklarında başta suikast ve insan kaçırma olmak üzere yüzlerce terör operasyonu gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.

Filistinlilerin kıyafetlerini giyerek ve Filistin kefiyeleri takarak kendilerini gizleyip gösterilerde, eylemlerde Filistinlilerin arasına karışıyorlar. Filistinlilerin dillerini çok iyi konuşacak şekilde öğreniyorlar. Ani baskınlar yaparak Filistinlileri yakalayıp işgal rejiminin elemanlarına teslim ediyorlar.

İşgal rejimi bu şekilde kendilerini kamufle eden elemanlarını zaman zaman esirlerin arasına da sokuyor. Bunlar esirlerin cezaevlerindeki eylemlerini bozmak ve bazen de esirler tarafından rehin alınan cezaevi görevlilerini kurtarmak amacıyla müdahale ediyorlar. Cezaevlerinde esirler arasında konuşulanları dinlemek ve cezaevi yönetimine bilgi vermek amacıyla da bu tür elemanlardan yararlanılıyor.