Filistinli Esirleri Kurtarmak Dini ve Milli Bir Görev!

Filistin İslami Cihad Hareketi, işgal zindanlarındaki Filistinli tutukluların karşı karşıya olduğu sorunların dünya gündemine taşınması amacıyla her yıl 17 Nisan’da idrak edilen Filistin Esirler Günü’nü ihya etmenin, Filistinlilerin esirlere karşı ulusal sorumlulukları ile özgürlük vaatlerine bağlı kaldıkları anlamına geldiğini vurguladı.

Esirler Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada İslami Cihad Hareketi, Filistin halkının özellikle esirlerin ödediği tüm acılara ve fedakarlıklara rağmen milli kurtuluş savaşının devam ettiğini ve tüm topraklarını işgalden kurtarmadıkça bu mücadeleyi sürdüreceklerini teyit etti.

İsrail’in karanlık zindanlarında çaresizliğe terk edilen Filistinli esirleri özgürlüklerine kavuşturmanın dini ve ulusal bir vecibe olduğuna dikkat çekilen açıklamada, esirleri kurtarma meselesinin, direniş hareketlerinin öncelikli hedefi olduğu ve bedeli ne olursa olsun bu hedefin gerçekleştirileceği ifade edildi.

Filistin direnişinin ön saflarında yer alan İslami Cihad, uluslararası camia ile insan hakları savunucusu örgütlerin, zalim İsrail rejiminin hapishanelerinde akla sığmayan uygulamalara tabi tutulan Filistinli esirlere karşı kayıtsız kaldığını ve sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtirken, bunun kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Ayrıca açıklamada, esirlerle ilgili faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlardan, işgalci İsrail’in esirlere yönelik işlediği insanlık dışı suçları dünya kamuoyuna ifşa etmek için daha çok gayret etmeleri talep edildi.

Filistin Ulusal Konseyi’nin 17 Nisan’ı İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerle dayanışma ve destek için “Filistin Esirler Günü” ilan ettiği 1974’ten bu yana her yıl çeşitli etkinlikler, eylemler ve sempozyumlarla esirlerin yaşadığı sorunlar ve maruz kaldığı insanlık dışı hak ihlalleri gündeme getirilmeye çalışılıyor.