Filistinli Esirlerde Korona Kasıtlı İhmal İle Yayılıyor

Siyonist Rejim İsrail’in kayıtsızlığı yüzünden 4 Filistinli esir Siyonist Rejim zindanlarında koronavirüs hastalığına yakalandı.

Filistinli esirler işleri iletişim bürosu  Siyonist Rejim İsrail zindanları idaresinin esirlere dört tutsağın Mecdu zindanında koronavirüs hastalığına yakalandığını duyurduğunu bildirdi. 

Şimdi de koronavirüs işgal altındaki topraklarda yayılmaya devam ediyor.  Siyonist Rejim İsrail sağlık bakanlığı ise işgal altındaki topraklarda toplam 427 kişinin koronavirüse yakalandığını bildirdi. Siyonist Rejim makamları  defalarca koronavirüsün işgal altındaki topraklarda yayılması hususunda kaygılarını belirtmiş ve   bu virüs ile mücadelede de bazı girişimlerde bulunmuşlardır. Ancak Siyonistlerin kaygılar ve önleyici girişimleri hiçbir şekilde İsrail zindanlarında tutulan Filistinli esirleri kapsamamaktadır. 

62 kadın ve 300 yasal yaşın altında olan kişiden oluşan yaklaşık 6 bin Filistinli esir, Siyonist Rejim İsrail zindanlarında bulunmaktadırlar.   Koronavirüsün yayılmasından önce ise Filistinli esirler  birçok sağlık ve hijyen sorunu yaşamışlardı. Bu doğrultuda Filistin hastalara sağlık ve tedavi merkezlerine gitmelerine izin verilmiyor ilaçlara bile erişimleri tıbbi pasiflik siyasi çerçevesinde engellenmeye çalışıyor. 

Buna paralel olarak Filistinli esirlerin de bulunduğu Siyonist Rejim zindanları  da uygun sağlık durumuna sahip değildir. Siyonist Rejim İsrail de tüm bu yıllarda Filistinli esirlere karşı bir siyaset değişikliğine gitmek istememiştir. Korsan İsrail makamları şimdi de  koronavirüs hastalığının kirli ve hijyensiz alanlarda daha yaygın olduğa hususuna kaygısız kalmıştır. 

Filistinli esirler hakkında araştırma merkezi sözcüsü Riyad El Eşkar ise  koronavirüsün tehlikeli bir hastalık olmasına ve hızlı bir şekilde yayılmasına karşın işgalci Siyonist Rejimin şimdiye kadar bu hastalığın zindanlara geçmesini önlemek için bir girişimde bulunmadığını ve gerekli antiseptiği ve hijyen ürünlerini bile esirlere vermediğini söyledi. 

Burada dikkat çekici bir başka nokta ise kimi raporlara göre  Siyonist Rejim İsrail’in  gardiyanların durumlarına bile özen göstermemesidir.  İzne çıkan gardiyanlar  koronavirüse yakalanıp tekrar zindanlarda görevlerinin başına geri dönüyor ve bu yolla da birçok Filistinli esir de bu hastalığa yakalanıyor. 

Buna rağmen Korsan İsrail rejimi  koronaya yakalan doktorları bile Filistinli esirlerin tedavisi için gönderip böylece olabildiğince daha fazla Filistinli’yi ölüm riski ile karşı karşıya koyuyor. 

Bu doğrultuda Filistinli gaziler ve esirler komitesi  başkanı Kadri Ebubekir  ise Siyonist Rejim İsrail’in Askalan zindanındaki hasta bir esirin tedavisi için hasta bir doktoru ona bakmakla görevlendirdiğini ve şimdi de  bu zindanın tüm mahpuslarının koronavirüse yakalanma riski altında olduğunu belirtti. 

Filistinli esirler hakkında araştırmalar yapan merkezin sözcüsü Riyad El Eşkar Siyonist Rejimin hastalığı önlemek için bir girişimde bulunmadığını, hijyen ve temizlik maddeleri ve malzemelerini esirlere sunmadığını tam tersi koronavirüs bahanesi ile esirleri aileleri ve avukatları ile görüşmekten alıkoyduğunu vurguladı. 

Böyle bir ortamda Filistinliler ve kimi Knesset üyesi Arap temsilcilerinin  esirlerin canlarının korunması için önleyici girişimlerde bulunması talebi artsa da ancak Siyonist Rejim İsrail  bu taleplere tamamen ilgisiz kalmıştır. 

Buna esasen  Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS  uluslararası kurum ve kuruluşlardan  koronavirüsün yayıldığı sırada Filistinli esirlerin Siyonist Rejim İsrail zindanlarında canlarını kurtarılması için girişimlerde bulunmalarını istemiştir.