Filistinli ESİRLER Uzlaşıdan Ümitli

Ebu Avn, Filistinli esirlerin dikkatli bir iyimserlik hali yaşadıklarını, hükümetin Gazze’ye dönmesine sevindiklerini fakat aynı zamanda Filistin halkının Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde çektiği sıkıntıların bir an önce çözülmesini beklediklerini ifade etti.

Sekiz ay süren idari hapis cezasını tamamlayarak işgal zindanlarından çıkan Ebu Avn, esirlerin uzlaşının elle tutulur sonuçlarını görmek istediklerini dile getirdi.

Bölünmüşlük halinin Filistinli esirleri olumsuz etkilediğine dikkat çeken Ebu Avn, cezaevi idaresinin esirleri ayırarak Hamas ve İslami Cihad üyesi esirleri bir yere, Fetih üyesi esirleri bir yere ve FKÖ gruplarına üye esirleri de başka bir yere koyduğunu söyledi.

Ebu Avn, işgal rejimi cezaevleri idaresinin bu tavrının esirler arasındaki ilişkileri de etkilediğini ve esir hareketinin gücünü zayıflattığını belirtti.

Cenin kentinin güneyindeki Caba’ beldesi sakinlerinden olan 58 yaşındaki Nezih Ebu Avn, 25 yılda işgal güçlerince 14 kez gözaltına alındı.

Ömrünün 18 yılını işgal zindanlarında geçiren Ebu Avn, 25 yıldır işgal zindanları dışında bir yıl süreyle özgür kalmadı.