Filistinli Esirler Korona İçin Sağlık Tedbirleri İstiyor

İşgal zindanlarındaki Filistinli esirler itibaren, kendilerinin korona virüsüne karşı korunmaları için sağlık tedbirlerinin artırılması talebiyle eylemlerini artırma ve yeni faaliyetler düzenleme kararı aldılar.

Esirler bu amaçla üç günden beridir bazı faaliyetler düzenliyorlardı. Ancak cezaevleri yönetimlerinden uygulamaya yönelik herhangi bir karşılık görmedi. Sadece bazı bölgelere fıskiyelerle püskürtme yaparak dezenfekte çalışması yaptıkları iddiasında bulundular.

Filistin Esirler Kulübü, dün yaptığı açıklamada Filistinli esirlerin üç merkezi hapishanede (Ofer, Nakab ve Nefha), bugünden itibaren işgal yönetiminin tutumuna karşı ve kendilerinin korona virüsünden korunması için yeni tedbirler alınması talebiyle protesto nitelikli birtakım faaliyetler düzenleyeceklerini dile getirdi.

Yapılacak faaliyetler arasında bazı bölümlerin kapatılması ve bazı koğuşlarda yemekleri geri gönderme gibi tavırlar da olacak.

Bu faaliyetlerle esirlerin aynı zamanda Cezaevleri İdaresi’nin kantinlerden 140 ürünü çekmesini protesto etmeyi de amaçladıklarına dikkat çekildi. Kantinlerden çekilen ürünler arasında korona virüsüne karşı kullanılacak dezenfektanlar da bulunuyor.