Filistinli ESİRLER İşgal Zindanlarında AÇLIK Grevine Başladı

İşgal rejimi zindanlarındaki Esir Hareketi konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Şu andan itibaren açlık grevine başlayacağız ve midelerimizle haykıracağız” ifadesine yer verildi.

Kendilerinden bundan sonra “temenni ederiz”, “rica ederiz” ve benzeri sözler işitilmeyeceğini ifade eden esirler, ailelerinin el konulan ödeneklerinin geri iade edileceğine dair açık bir karar istediklerini ve taleplerine olumlu cevap alıncaya kadar açlık grevi eylemini sürdüreceklerini bildirdi.

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi, Nisan 2017’de Gazze Şeridi’ne bir dizi yaptırım uygulama kararı aldı.

Yaptırımlar kapsamında memur maaşlarında kesinti yapan ve Gazze Şeridi’ne verilen elektriği azaltan Filistin Yönetimi, binlerce memuru zorla erken emekliliğe sevk etti ve hastaların tedavi için Gazze Şeridi dışına sevklerini durdurdu.

Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımlardan biri de Gazzeli esirlerin ailelerine tahsis edilen ödeneklerin durdurulması oldu.

Esirler, normalde ordular ve askerler ön saflarda savaşırken yönetimlerin ve liderlerin onların arkasında durduğunu hatırlatarak, ailelerinin rızkına göz dikenler olduğunu ifade etti.