Filistinli Çocuk Esirler, Çok Kötü Şartlarda

İsrail işgal rejiminin Damon Cezaevi’nin 1 nolu bölümünde tutulan ve sayılarının 20’yi bulduğu belirtilen çocuk esirlerin çok kötü şartlarda tutuldukları ifade edildi.

Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti’nin yaptığı açıklamaya göre Damon Cezaevi yönetimi çocuk esirleri kasıtlı bir şekilde ihmal ediyor ve onları çok kötü şartlarda tutuyor.

Heyet açıklamasında söz konusu bölümün insan hayatı için hiç uygun olmadığına, ergenlik yaşının altındaki esirlerin buralarda doğru düzgün havanın ve ışığın olmadığı ortamlarda tutulduklarına dikkat çekti. Açıklamada söz konusu bölümde çok kötü kokunun hakim olduğu, koğuşlardaki odaların haşeratla, farelerle ve hamam böcekleriyle dolu olduğu ve kapılarının da olmadığı vurgulandı.

Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti, cezaevi yönetiminin aynı zamanda çocukların banyo yapması için sıcak su göndermediğine dikkat çekti.

Açıklamada odalar arasındaki geçiş koridorunun çok dar olduğu ve zeminin düz olmadığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Yeni koronavirüsün yayılmasından sonra durum daha da tehlikeli hale gelmiş ve gardiyanlarla direk irtibatlar gerçekleşmesi sebebiyle bu çocuk esirlerin hayatları daha fazla risk altına girmiştir.”