Filistinli 6 Esirin Kaçışı, İsrail’i Şok Etti

İşgal edilen Filistin topraklarının Bisan bölgesinde siyonist rejimin en güvenlikli hapishanesi olan Celbu’ hapishanesinden 6 Filistinli esirin kaçmayı başarması, bölge halkı ve medya çevrelerine ilaveten siyonist rejim yetkililerini de şaşkına çevirdi, öyle ki bu konuda yaptıkları çelişkili açıklamalar onların çaresizliğini açıkça gözler önüne seriyor.

6 Eylül Pazartesi sabah saatlerinde 6 Filistinli esirin korsan rejimin en güvenlikli hapishanesinden kahramanca firarları, korsan rejimin acziyeti ve çaresizliğine ilaveten Filistinli mücadelecilerinin planlama, güç ve başarılarının boyutlarını dünyaya göstermiş oldu.

Kaçan 6 esirden 5’inin İslami Cihad Hareketi’ne, birinin ise Fetih hareketinin askeri kanadı durumundaki Aksa Şehitleri Tugayları’na mensup olduğu belirtildi.

Bu arada Siyonist işgalci güçleri söz konusu Filistinlileri bulmakta çaresiz kalınca, (8 Eylül Çarşamba) sabah, Cenin’in kuzeyindeki Ya’bed ve Arrabe kasabalarında, Celbu’ Hapishanesi’nden firar eden bazı esirlerin ailelerinin evlerine baskınlar düzenledi. Bu baskınlarda söz konusu esirlerin ailelerinden üç kişiyi tutukladılar.

Siyonist rejimin güvenlik ve istihbarat kurumlarına yeni bir darbe olarak kabul edilen bu başarılı ve şaşırtıcı kaçış operasyonla ilgili birkaç önemli nokta dikkate değerdir:

Birinci konu, siyonist rejimin bu kaçıştan geçen birkaç günün ardından hala şokta ve şaşkınlıkta olması ve de Filistinli esirlerin en güvenlikli hapishanesinden nasıl kaçmayı başardığını kesin olarak anlayamamalarıdır. Çünkü Siyonist kaynaklar ve basın, bu konuda farklı ve çelişkili açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Filistin SEMA Haber Ajansı konuyla ilgili siyonist rejim yetkililerinden İsrail rejimi polisinde hapishaneler kuzey bölge komutanı Erick Jacob’dan naklen, Filistinli esirlerin Celbu’ hapishanesinden tünel kazıyarak kaçmadığını, bunun için binanın altında bulunan bir deliği kullandıklarını söyledi.

İkinci konu, siyonist rejimin kendi medya ve haber çevrelerinin yardımıyla bu büyük ve tabi ki tarihi yenilgisini örtbas etmeye çalışmasıdır. Bu yüzden bu konuda çeşitli haberler ve raporlar yayınlanıyor. Fakat yine de işgalci rejime bağlı bazı yetkililere dayanarak, rejimin tehlikeli bir yenilgi aldığı belirtiliyor.

Haaretz gazetesi bir güvenlik yetkiliye dayanarak, “Filistinli esirlerin Celbu’ hapishanesinden kaçması, İsrail için birinci dereceden açıkça güvenlik bir hata olduğunu” yazdı.

Konuyla ilgili 3. önemli konu, Filistinli esirlerin, korsan rejimin hapishaneleri ve hatta belki de güvenlik kurumlarınnı gizli ve güvenlik planlarına ulaşmasıdır. Yine Haaretz bir güvenlik yetkiliden naklen, “güvenlikli bir cezaevinin imar planının yayınlanması, hapishaneler işlerinin devamı için güvenlik-istihbari yenilgi sayıldığını” yazdı.

Dördüncü önemli konu ise bu olayın yaşanması ile korsan rejim başbakanı Naftali Bennett ve dışişleri bakanı Yair Lapid koalisyon kabinesinin, bu durumda her zamankinden daha çok düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Bu yüzden Bennett geçen gün bu konuda tutum sergileyerek konu ile ilgili endişeli olduğunu, ırkçı rejimin tüm güvenlik kurumlarının bu konuda çalışmalarını istedi.

6 Filistinli esirin ırkçı rejimin en güvenlikli hapishanesinden kaçmayı başarması, bölge halkı ve özellikle Filistin halkına, korsan rejimin güvenlik kurumlarının güçleri hakkındaki iddialarının ne kadar içi boş ve yalan olduğunu ispatlarken aynı zamanda bu rejimin birçok güvenlik zaafı ve boşluğundan acı çektiğini ve Filistinlilerin bu boşlukları kullanarak işgalci rejimin yapısına tehlikeli darbeler indirerek onun sarsılmasına sebep olduğunu göstermiş oldu.