Filistinli 279 RAKAM ŞEHİDİ Siyonistlerin Elinde

Kudüs Araştırma Merkezi Müdürü İsam Aravri, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, işgalci İsrail, güvenlik birimleri tarafından şehit edilen 260 Filistinlinin naaşını “Rakamllar Mezarlığı’nda” defnetti, 19 Filistinli şehidin naaşını ise morglarda tutuyor” diye konuştu.

Uzun yıllardan beri savaşlarda ölen ya da esir düşen yüzlerce Filistinli, İsrail’de isimsiz mezarlarda yatıyor. Öldürülen yüzlerce Filistinli, numaralandırılmış mezarlara gömüldüğü için kendilerine aileleri tarafından “Rakam Şehitleri” deniyor.

“Rakam Şehitleri”nin kaç kişi olduğu, kaç mezarlıkta yattığı tam olarak bilinmiyor. Ancak tahminen yüzlerce kişiye tekabül ediyor sayıları. İsrail hapishanelerinde ölmüş ya da savaşta öldürülmüş olan her Filistinlinin gömüldüğü mezara bir sayı veriliyor.

Numaralandırılmış mezarlardan her birinde yatan kişinin kimlik bilgileri ise sadece İsrailli resmi kurumları tarafından biliniyor.

Her ölü ile ilgili ayrı bir dosya tutuluyor. Ölülerin kimliği ise aileleriyle paylaşılmıyor. Çocukları hapishanelerde ölen pek çok aile, akibetlerini bilmediklerinden yıllarca umutla beklemeye devam ediyor.

Öte yandan, geçen ay İsrail askerlerince şehit edilen Filistinlilerin naaşlarının teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren yasa tasarısı Knesset’teki ilk oylamada kabul edilmişti.

Yasa tasarısı, Filistinlilerin naaşlarının, “Cenaze merasiminin bir provokasyona ya da terörün desteklenmesi sahnesine” dönmeyeceğinden emin olunduğu durumlarda teslim edilmesini öngörüyor.