Filistinli 100 Esirin Açlık Grevi Sürüyor

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, işgal yönetiminin cezaevlerine yerleştirdiği kanser yapan sinyal kesicileri protesto eden yaklaşık100 esirin işgal rejimi zindanlarında açlık grevi eylemini sürdürdüklerini açıkladı.

Heyet, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal rejimi cezaevleri idaresinin Ramon, Eshel, En-Nakab ve diğer cezaevlerinde açlık grevinde olan esirleri toplayarak Nefha Cezaevi’nin 1 ve 3 nolu bölümlerine naklettiğini söyledi.

Bildiride, işgal rejimi cezaevleri idaresinin açlık grevindeki esirlere eyleme son vermeleri için baskı yaptığı, esirlerin koğuşlarına sürekli olarak baskın düzenlendiği ve koğuşlarda arama yapıldığı kaydedildi.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, işgal rejimi cezaevleri idaresinin başta sinyal kesici cihazların kaldırılması olmak üzere esirlerin taleplerine kulak tıkamakta ısrar ettiğini, cezaevlerindeki umumi telefonları çalıştırmayı ve açlık grevindeki esirlere yönelik cezai uygulamalara son vermeyi reddettiğini bildirdi.

İşgal rejimi cezaevleri idaresinin Nisan ayında esirlerle yaptığı anlaşmaya uymaması üzerine Ramon Cezaevi’nde bir grup esir 10 Eylül’de açlık grevi eylemine başladı ve daha sonra eyleme başka esirler de katıldı.