Filistin’den Türkiye’de Kaybolan Yakınları İçin Çağrı

Bazı Filistinli aileler dört ay önce Türkiye’nin batısındaki Fethiye tarafına göç eden ve kaybolan fertlerinin durumları hakkında Türkiye yönetiminden yardım talebinde bulundular.

Söz konusu aileler yaptıkları açıklamada, bazı mensuplarının Türkiye sahillerinden düzensiz yolcu taşıyan birtakım deniz araçlarıyla Yunanistan’ın Rodos adasına geçmek için hazırlık yaptıklarını ifade ettiler.

Ailelerin açıklamasında kaybolanların 11 kişi olduğu ve içlerinde bir çocuk bulunduğu, bu kişilerin Suriye ve Filistin pasaportları taşıdıkları, içlerinden iki kişinin Suriye Filistinlilerinden olduğu dile getirildi.

Kaybolan kişiler ise şunlar: Muhammed Mervan Temim, Yermük mülteci kampından Muhammed Zafir En-Neccar, Gazze bölgesinden Raid Mebruk, Ziyad Radı, Muhammed El-Hasasine ve Muhammed Ahmed Said, Suriye kimliği taşıyanlardan Ahmed Atıf Hadıri, Ammar Yasir El-Ammuri, Muhammed Yasir El-Ammuri adlı çocuk, Muhammed Nafi Ta’me ve Tarık Belut.

Aileler açıklamalarında bu kişilerle 27 Mart 2019’dan itibaren irtibatın kesildiğini belirterek, durumlarının ne olduğu hakkında bir bilgiye ulaşılması için kendilerine yardımcı olunması talebinde bulundular.

Aileler Filistin büyükelçiliğiyle irtibata geçtiklerini ancak kendilerine şimdiye kadar tatmin edici bir bilgi vermediğini, sadece 27 Nisan tarihinde kendileriyle irtibata geçerek kaybolanlarla birlikte bulunan Muhammed El-Buhaysi adlı gencin cesedinin Fethiye kıyılarında bulunduğuna dair bir bilgi verdiğini ifade ettiler.