FİLİSTİN’de Yeni Bir DİRENİŞ Grubu Mu Filizleniyor?

Bu ay sosyal medyada Filistin’i Özgürleştirmek için Arap Direniş Hareketi (Hareketü’l-Mukavemeti’l-Arabiyye li-Tahriri Filistin) adlı Filistinli yeni bir direniş fraksiyonu ortaya çıktı. Hareketin, Dönüş Tugayları (Katibat el-Awda) adlı askeri kanadı yayınladığı ilk bildiride Tel Aviv’deki İsrail pozisyonlarını füzelerle hedeflediğini iddia etti. İkinci bildirisinde de kendisini “İşgal edilmiş topraklar dâhilindeki ve dışındaki halkıyla birlikte faaliyet gösteren, tüm işgal edilmiş topraklarda bütün mümkün araçlarla Siyonist işgale direnmeyi ve tüm işgal edilmiş toprakları özgürlüğüne kavuşturmayı hedefleyen Filistinli bağımsız, devrimci ve ulusçu bir hareket” olarak tanımladı. Üçüncü bildirisinde de Batı Şeria’daki Ariel bölgesinde bir İsrail askerinin bıçaklanması eylemini (Şehid Ömer Ebu Leyla tarafından gerçekleştirilen) üstlendi. Bildiride ayrıca “Eylemci, sonrasında da askerin silahlarını alarak Siyonist ordu saflarında 4 yara açtı” dendi.

Grubun sosyal medyadaki varlığı üzerinde yoğun bir baskı ve takip olmasına rağmen, hareket, sahadaki operasyonlarının devam ettiğini iddia ediyor. Sosyal medyada gözlemlediğim etkileşimlere göre grup İsrail – ABD eksenli Arap Rejimlerine karşı Direniş ülkeleri yanlısı bazı Filistinli fraksiyonlarla bağlantılara sahip görünüyor.

Her hâlükârda bugün hareketin genel sekreteri Ebu Ali ile bir röportaj yapabildim. Görüşme netlik kazanması için biraz özetlenmiştir.

Hareket ne zaman kuruldu?

Biz 1 Şubat 2019’da kurulmuş kitlesel bir devrimci hareketiz.

Sadece işgal edilmiş Filistin’de mi faaliyet yürütüyorsunuz yoksa Suriye gibi başka Arap ülkelerinde de mevcudiyetiniz var mı?

Hâlihazırda Filistin’de ve bazı başka Arap ülkelerindeyiz.

Hareket diğer direniş fraksiyonlarından mesela Fetih el-İntifada Hareketi’ndeki kardeşlerimizden hangi yönlerden ayrılıyor?

İç anlaşmazlıkların çok uzağında Siyonist düşmana direniyoruz. Biz direnişçiyiz ve Siyonist düşman nerede bulunursa bulunsun ona karşı direniyor ve savaşıyoruz.

Bağımsız bir hareket misiniz yoksa mesela İslami Direniş – Hizbullah ile ilişkileriniz var mı?

Bu soruyu cevaplandıramam.

Hareketin amacı denizden nehre tüm Filistin’i özgürleştirmek mi?

Evet, tüm Filistin toprağını ve işgal edilmiş Arap topraklarının tamamını özgürleştirmeyi hedefliyoruz.

Ve bu sadece silahlı direnişle gerçekleşecek mi diyorsunuz?

Evet doğru. Ve aynı şekilde bu hedef direniş düşüncesini ve şeytani Siyonist işgal karşısında direnişe inancı aşılamak ile gerçekleşecek.

BDS hareketi karşısındaki duruşunuz nedir? Bu hareketin Filistin’in özgürlüğe kavuşturulmasında başarılı olacağını umuyor musunuz?

Neyi boykot?

Bu aktivistler ekonomik ve kamusal baskının Filistin’in özgürleşmesiyle sonuçlanacağına inanıyor. Ekonomik boykotun silahlı mücadele olmadan Filistin’e özgürlük getireceğine inanıyorlar.

Boykotun bizim için bir değeri yok. Biz silahlı mücadeleye inanıyoruz ve topraklarımızı işgalcilerden kurtarmanın yolu budur.

Şüphesiz bölgedeki direnişin geleceği hakkında, özellikle de Suriye’deki olayları göz önüne aldığımızda çok şey konuşuldu. Size göre Suriye ordusunun ve müttefiklerinin zaferi direnişin geleceği için hayati bir önemde midir?

Suriye Direniş Ekseni’dir ve Suriye halkının zaferi tüm Direniş Ekseni’nin zaferidir.

Direniş destekçileri işgale direniş çabalarınızı nasıl destekleyebilir?

Dua ile ve sadece işgal karşısında tüm araçlarla direnişin üzerinde düşünmekle.

Son olarak, Hamas hareketi ve Gazze’deki son gösteriler karşısındaki pozisyonunuz nasıl? Hamas Filistin davasına ihanet mi etti?

Biz sadece her asil direnişle birlikteyiz, başka hiçbir şeyle değil.