Filistin’de Uzlaşı Önündeki Engel: El-Fetih ve Abbas

Filistin Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Ahmed Bahr, Fetih Hareketi’nin ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın inatçılığı ile gayri meşru İştiyye hükümetinin kurulması sebebiyle uzlaşının gerçekleşemediğini söyledi.

Bahr, işgal güçleriyle yapılan güvenlik koordinasyonunun ve Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların devam etmesini eleştirdi.

El-Ahrar Hareketi’nin 12’nci kuruluş yıldönümü münasebetiyle hareketin Gazze’deki merkezine bir ziyaret gerçekleştiren ve liderleriyle bir araya gelen Bahr, Fetih’in her gün Filistin icmasından uzaklaştığını ifade etti.

Geleceğin Filistin halkının seçeneği direnişte olduğunu kaydeden Bahr, Amerika’ya ve İsrail’e bel bağlayanın kaybetmeye mahkum olduğuna dikkat çekti.

Bahr, Arap ülkeleri liderlerini işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme peşinde koşmayı bırakmaya ve Filistin direnişine destek olmaya davet etti.

Amerika’nın Arapların birliğini bozmak için bir ittifaka karşı başka bir ittifak kurduğuna işaret eden Bahr, Filistinlilerin birliğinin Yüzyılın Anlaşması’nı ve Bahreyn Çalıştayı’nı başarısızlığa uğrattığını kaydetti.

Bahr, El-Ahrar Hareketi’nin Filistin toplumunun, direniş gruplarının ve ortak operasyon odasının bir parçası olduğunu söyledi.