Filistin’de Seçim İçin Güvenli Bir Milli Ortam Olmalı

Hamas’ın Batı Yaka’daki önde gelen liderlerinden ve Filistinli eski bakanlardan Vasfi Kubha, uzlaşının dışında Filistin halkını seçimlere çağırmanın bölünmüşlük halini kökleştireceğini söyledi.

Kubha, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Fetih hareketi ve Filistin Yönetimi liderlerinin vatandaşların işgal güçleriyle yürütülen güvenlik koordinasyonunun kurbanı olmadan ve baskılara maruz kalmadan özgür iradelerini ifade edebilecekleri milli ve sağlıklı bir ortam oluşturmaları gerektiğini dile getirdi.

Fetih liderlerinden bazılarının demokrasiden bahsettiklerini belirten Kubha, Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin Batı Yaka’da Hamas’a faaliyet imkânı tanımadığına dikkat çekti.

Kubha, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’tan tüm sorunları konuşmak, vatana ve halka yarayacak kararlar almak için Filistinli grupları toplantıya çağırmasını istedi.

Fetih ve Filistin Yönetimi liderlerini dışlayıcı zihniyetten ve örgütsel bencillikten vazgeçmeye davet eden Kubha, Kudüs ve esirler gibi anlaşmazlığın söz konusu olmadığı ortak davalar başta olmak üzere tüm gruplarla tek bir ekip gibi çalışmaları gerektiğini belirtti.