Filistin’de “Salih Amca Kütüphanesi”

Kütüphaneye ismi verilen Salih Amca, El-Kermel Çarşısı eylemine katıldığı için 2004’te gözaltına alınan ve üç kez müebbet hapse mahkûm edilerek işgal zindanlarında esir tutulan 31 yaşındaki Basim Hendekci’nin babası Muhammed Salih Dib Hendekci.

30 Kasım 2016’da vefat eden Hacı Salih Hendekci, Nablus kent merkezinde edebiyat aşıklarının ve esir hareketi konusunda araştırma yapmak isteyenlerin sığınağı olacak bir kütüphane açmak istiyordu.

Oğlu Nidal Hendekci’nin bildirdiğine göre, kütüphane Basim Hendekci Fonu tarafından açıldı. Nidal Hendekci, genç edebiyatçıları teşvik amacıyla her yıl yarışma düzenlenerek toplam 10 bin dolar “Salih Amca Genç Edebiyatçılar Ödülü” verileceğini ifade etti.

Salih Amca Kütüphanesi’ne açılışından itibaren kitap ve edebiyat aşıklarının akın ettiği ve kadınların daha çok ilgi gösterdiği belirtildi.

Nidal Hendekci, okuma kültürünün geliştirilmesinin ve yayılmasının önemine dikkat çekerek, Filistin devrimi tarihinin önemli bir bölümünü yansıtan esirlerin eserlerinin desteklenmesini istedi.