FİLİSTİN’de Mayıs Ayında 36 ŞEHİT…

İsrail işgal güçlerinin geçtiğimiz Mayıs ayı boyunca gerçekleştirdiği saldırılarda 36 Filistinlinin şehit edildiği, bunlardan 34’ünün Gazze’de 2’sinin ise Batı Yaka bölgesinde şehit oldukları bildirildi.

İsrail ve Filistin Araştırmaları Kudüs Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre Gazze’de şehit edilenlerden 6 kişi Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılmaları esnasında, 28 kişi ise işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik yoğun saldırıları esnasında şehit edildi.

Batı Yaka bölgesinde şehit edilen iki kişiden biri, bir bıçaklama eyleminin ardından diğeri de Ramazan ayının son Cumasında Cuma namazını Mescidi Aksa’da kılmak amacıyla Kudüs’e girmeye çalışması esnasında şehit edildi.

İsrail ve Filistin Araştırmaları Kudüs Merkezi tarafından yapılan açıklamada ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından sonra geçen süre içinde Filistin’in değişik bölgelerinde İsrail işgal güçlerinin saldırılarında şehit edilenlerinin sayısının ise 448 olduğu ifade edildi. Trump, 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştı.

Merkez’in açıklamasına göre belirtilen sürede öldürülenlerin arasında 98 çocuk, 18 kadın ve 6 özel bakıma muhtaç insan bulunuyor. Ayrıca işgal yönetiminin zindanlarında esir olanlardan da 8 kişi şehit oldu. Malezya’da da İsrail’in istihbarat ve cinayet şebekesi durumundaki Mossad tarafından Filistinli öğretim görevlisi Fadi El-Bateş şehit edildi.