FİLİSTİN’de Gözaltı ve İŞKENCE Devam Ediyor

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, işgal güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceye ve kötü muameleye maruz kalan esirlerin ifadelerini yayınladı.

Heyet tarafından dün yayınlanan rapora göre, Kudüs’ün El-İseviyye beldesinden Ahmed Ebu Uveys, Kudüs’teki Hebron Üniversitesi yakınlarında gözaltına alındığı sırada darp edildiğini ve sopalarla sırtına şiddetli şekilde vurulduğunu açıkladı.

Götürüldüğü polis merkezinde birkaç kez sorguya çekildiğini ve elleri arkaya bağlı olarak saatlerce sandalye üzerinde bekletildiğini belirten Ebu Uveys, El-Meskubiyye Polis Merkezi nezarethanesinde 15 gün tutulduğunu, daha sonra Mecdu Cezaevi’ne ve oradan da diğer Kudüslü çocuklar gibi Damon Cezaevi’ne nakledildiğini söyledi.

Raporda, işgal güçlerinin Nablus vilayetindeki Belata beldesinden 19 yaşındaki Halid Şeride isimli gence de kötü muamelede bulunulduğunu, El-Halil vilayetinin güneyinde yer alan Er-Ramazin beldesindeki evinde gözaltına alınan 23 yaşındaki İsa Zeğarine’nin de işkence kurbanı olduğu kaydedildi.

Rapora göre, işgal ordusu Beytlahim’e bağlı El-Hıdır beldesi sakinlerinden 16 yaşındaki Muhammed Subeyh, 16 yaşındaki Abdullah Musa ve 17 yaşındaki Samid Salah ile Ramallah’ın Sencel beldesinden 20 yaşındaki Mücahid Ğafri’yi evlerine baskın düzenleyip gözaltına aldı ve şiddetli bir şekilde darp etti.

Öte yandan, işgal güçleri bu sabah erken saatlerde Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerine baskınlar düzenleyerek evlerde arama yaptı.

Baskınlar sırasında direniş eylemlerine katıldıkları için aranan dört kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Bunun yanı sıra, işgal güçleri bu sabah erken saatlerde El-Halil’e baskın düzenleyerek Filistinli tutuklu Arafat İrfaiyye’nin ailesine ait iki daireyi yıktı.

Beş katlı binanın ikinci ve dördüncü katlarında bulunan daireleri kullanılamaz hale getiren işgal güçlerinin çatışmalar sırasında gerçek mermi ve göz yaşartıcı bomba kullandığı belirtildi.