Filistin’de Direnişin Her Yerde Bir Gerekçesi Var

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri, Gazze’de, Batı Şeria’da, 1948 Toprakları’nda, Kudüs’te ve Filistin dışında işgale karşı direniş göstermenin gerekçelerinin halihazırda mevcut olduğunu dile getirdi.

Aljazeera.net’in sorularına cevap veren Salih El-Aruri, Batı Şeria’da siyonistlerin askeri işgallerinin, yahudileştirme faaliyetlerinin, arazi gaspının devam ettiğini hatırlatarak, tüm bu baskılara rağmen Filistin halkının Batı Şeria bölgesinde işgale karşı direndiğini, mücadele ettiğini ve şehitler verdiğini dile getirdi. El-Aruri, bunun işgal oradan sökülüp atılıncaya kadar fiili mücadelenin devam edeceğinin ufukta görünmesinin bir işareti olduğuna dikkat çekti.

El-Aruri, işgalcinin Batı Şeria’da askeri varlığıyla ve gelişmiş araçlarla saldırılara devam etmesine ve bu bölgeyi üç yönden kapatmasına rağmen hemen her gün köylerinde ve kasabalarında insanların meydanlara çıkıp işgale karşı tavırlarını ortaya koyarak kararlılıkla mücadele ettiklerini söyledi.

Filistin davasıyla ilgili çok farklı konular hakkında kendisine yöneltilen sorulara cevap veren El-Aruri, esir değişimi konusuyla ilgili soruya verdiği cevapta da siyonist işgalcinin, Kudüs Kılıcı Harekatı’nda ateşkes ve Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılması için esir askerlerin serbest bırakılmasını şart koştuğunu ancak direnişin bunu kabul etmediğini, çünkü esir değişimi konusunun bir başka şeyle değiştirilemeyeceğini, işgalci esirlerin özgürlüğü için Filistinli esirlerin özgürleştirilmesi şartından taviz verilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.