FİLİSTİN’de 19 Yılda 16500 ÇOCUK Tutuklandı

Filistinli esirlerle ilgili yeni bir raporda 28 Eylül 2000 tarihinde Aksa İntifadası’nın başlamasından bu yana işgal yönetiminin Filistinli çocuklara yönelik baskılarının ve tutuklamalarının artarak ve sürekli bir yükseliş trendi içinde devam ettiği vurgulandı. Raporda, belirtilen tarihten bu yana 16500 Filistinli çocuğun İsrail işgal güçleri tarafından tutuklandığı belirtildi.

Bu bilgiler esirlerle ilgili sorunlar konusunda uzman olan Abdunnasır Fervane’nin işgal güçleri tarafından Filistinli çocukların tutuklanmasıyla ilgili bir raporunda yer aldı.

Kendisi de özgürleştirilmiş esirlerden olan Fervane’nin 26 sayfalık raporunda Filistinli çocukların tutuklanmasıyla ilgili ayrıntılı bilgilere yer verildi.

Rapora göre 2000-2010 yılları arasında çocukların tutuklanmasının yıllık ortalaması 700. Bu ortalama 2010’dan sonraki süre içinde ciddi şekilde arttı ve yıllık ortalama 1250’ye çıktı.

Raporda bütün verilerin çocukların planlı ve kasıtlı bir şekilde tutuklandığını, çocukların tutuklanmasının sayısının 2000’den itibaren sürekli bir artış trendi gösterdiğini ortaya koyduğuna dikkat çekildi. Bu trend 2015’teki Kudüs İntifadası’ndan sonra ise belirgin bir şekilde artış gösterdi.