Filistin Yönetimi Yeniden İsrail İle Güvenlik İşbirliğine Başladı

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih)’in Merkez Komite Üyesi ve Filistin Sivil İşler Genel Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh, Filistin Yönetimi ile işgalci İsrail arasındaki ilişkilerin, artık eski haline döndüğünü açıkladı.

Eş-Şeyh sosyal medya platformu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İsrail’in bizimle imzaladığı anlaşmalara olan bağlılığı konusunda Sayın Başkan (Mahmud Abbas) tarafından yapılan temasların ışığında ve İsrail’in bu taahhüdünü teyit eden resmi yazılı beyan ve sözlü mektuplarına istinaden, İsrail ile olan ilişkilerin seyri eski haline dönecektir.” ifadelerine yer verdi.

Aynı zamanda Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de, “İsrail’den bizimle yaptığı anlaşmalara bağlı kalacağını taahhüt eden bir belge elimize ulaştı. Binaen aleyh İsrail ile görüşmelerin yeniden başladığını ilan ediyoruz.” dedi.

Iştiyye yaptığı basın açıklamasında, normalleşme anlaşmasını imzalayan ülkelerin değil, Filistinlilerle barış halinde olmanın İsrail’i rahatlatacağını belirtti.

Yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın sunduğu Yüzyılın Anlaşması planının Filistin davasına çok zarar verdiğini vurgulayan Iştiyye, Joe Biden liderliğindeki yeni ABD yönetiminden iki devletli çözümü desteklemesini beklediklerini kaydetti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçtiğimiz Mayıs ayının 19’unda Filistinlilerin ABD ve İsrail’le varılan tüm anlaşmalardan çekildiğini duyurmuştu. Abbas, çekilme kararını, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak edeceği yönünde yaptığı açıklamalara tepki olarak almıştı.

Konu hakkında yaptığı açıklamada Abbas, “Filistin, Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail ve ABD ile yapılan güvenlik anlaşması da dahil hiçbir anlaşma ve mutabakata bağlı kalmayacaktır.” demişti.