Filistin Yönetimi: İsrail İle İlişki Dönemine Geri Dönüyoruz!

Filistin Yönetimi, ikili anlaşmalardan çekileceğini duyurmasından 6 ay sonra İsrail ile ilişkilerin tekrar eski haline döndüğünü açıkladı.

Filistin Yönetimi’nin normalleşme kararını, Filistin ulusal mutabakatına saplanan bir hançer olarak değerlendiren direniş grupları, Mahmud Abbas’ın attığı adımın, İsrail’in işgal girişimlerini durdurma adına yapılan tüm girişimleri boşa çıkaracağını belirterek, bir an önce bu skandal karardan vazgeçme çağrısında bulundular.

Abbas, 19 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ilhak planının ardından Filistin yönetimi ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ), İsrail ve ABD ile imzaladığı güvenlik dâhil tüm anlaşmalardan çekildiğini duyurmuştu.

Ancak Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih)’in Merkez Komite Üyesi ve Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın uluslararası temasları ışığında İsrail’le ilişki sürecinin 19 Mayıs 2020’den önce olduğu gibi sürdürüleceğini ifade etti.