FİLİSTİNLİ Yazar: İSRAİL, İRAN Tehditlerini Ciddiye Alsın!

Atvan yazısında General Selami’nin konuşmasına işaret ederek; İranlı General konuşmasında Netanyahu’nun Akdeniz’de yüzmeyi iyi öğrenmesi gerektiğini çünkü kısa zaman içerisinde o denizden kaçmak zorunda kalacaklarını söylemişti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ta buna benzer bir tehditte bulunmuştu. Onun tehdidi Netanyahu üzerine değil tüm İsraillileri kapsamaktaydı. Nasrallah İsraillilere hitabında Hizbullah’ın füzelerini Tel Aviv’e ateşlemeden önce denizden kaçarak geldikleri ülkelere gitmeleri gerektiğini aksi halde kaçacak fırsat dahi bulamayacaklarını söylemişti.

General Selami hiçbir zaman boş tehditlerde bulunan biri olmamıştır. O ne dediğinin farkında ve ne yaptığının farkında olan bir konumda. General Selami konuşmalarını özenle seçen ve istediği sonucu elde edebilmek için mesajını doğrudan ve zamanında gönderen birisidir. Bunu sadece psikolojik savaş taktikleri ile açıklamak zordur.

İsrail Başbakanı özellikle geçtiğimiz hafta boyunca Lübnan ve özelde Hizbullah karşıtı tehditlerini arttırdı. Son olarak Netanyahu BM toplantısında Hizbullahı hedef almış ve Hizbullah’ın Lübnan’daki füze fabrikaları ve silah depoları olduğunu iddia ettiği bir takım belgeler ve görüntüler sergilemişti.

Lübnan Dışişleri Bakanı Gibral Basil aralarında Rusya’nın Beyrut Büyükelçisinin de olduğu 47 büyükelçiyi Netanyahu’nun Hizbullah’a ait silah depoları ve fabrikalar olarak iddia ettiği bölgelere götürmüş ve bu iddiaların yalan olduğunu göstermişti.

Peki İsrail Başbakanı Netanyahu için İran ve Hizbullah’a ait gizli füze fabrikaları ve silah depolarının nerede olduğu açıksa neden o bölgelere yönelik doğrudan bir saldırı bu zamana kadar yapmadı? Öyle ki İsrail Rejimi Lübnan hava sahasını ihlal ederek 200’ün üzerinde Suriye’de ki İran hedeflerine saldırıda bulunmuştu.

Bu sorunun cevabını şu şekilde özetlemek mümkün; İsrail, İran ve Hizbullah’ın füzelerinden dolayı hissettiği korku nedeniyle kendi müttefiklerini bir şekilde ikna ederek özellikle Lübnan’ın güneyini tamamen yok etme arayışında.

General Selami işaret ettiğimiz konuşmasında İsrail’i yok etmek için tek başına Hizbullah’ın yeterli olduğunu belirterek İran’ın İsrail rejimini tehdit etmeye dahi ihtiyaç duymadığını vurgulamakta.

Aynı zamanda artık İsrail ordusundan emekli olmuş olan İsrailli Generaller birçok kez Demir Kubbenin Hizbullah’tan gelecek binlerce füzeleri karşılayacak durumda olmadığını söylemişlerdi.