Filistin ve Kudüs, İslam Aleminin Temel Meselesi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Filistin ve Kudüs, İslam dünyanın en önemli meselesi olduğunu, İslam dünyasının kamuoyu düşmanlara bu konuları unutturmaya müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Hasan Ruhani 33. Uluslararası İslami Vahdet konferansının açılış konuşmasında Amerika ve siyonist rejim İsrail’in İslami uyanış ve İslam dünyasının uyanıklığı sayesinde izledikleri politikalarda başarısız olduklarını belirterek, Afganistan, Irak ve Yemen’in mazlum halkını katliam etmek ve İslam ülkeleri arasında tefrika ve ihtilaf yaratmak Amerika’nnı bölgede şom kumpaslarının sonuçları olduğunu belertti.

Filistin’in kurtulması gerektiğini ve öyle de olacağını ve bunu Filistin milleti ve aynı bölgenin milletlerinin eliyle gerçekleşeceğini kaydeden Ruhani, Genç kuşaklar Amerika bölge milletleri ve Müslümanların dostu olmadığını ve asla da olamayacağını, bölge meseleleri de bölge milletleri tarafından halledilmesi gerektiğini bilmeleri gerektiğini vurguladı.

Bazı İslam ülkelerinin siyonist rejimle uzlaşmaları ve bu rejimin istihbarat imkanlarından Müslüman milletlere ve direniş cephesine karşı yararlanmalarını büyük talihsizlik niteleyerek, İran İslam Cumhuriyeti Filistin milletini savunmakta siyonist rejim ve Amerika’ya karşı mücadelede en ön safta yer aldığını kaydetti.

Ruhani konuşmasında, İslam düşmanları son yıllarda Filistin ve Kudüs’ü İslam dünyasının bir numaralı meselesi olmaktan çıkarmaya ve hatta unutturmaya çalıştıklarını belirtti.

Ruhani, ancak kamuoyu, İslam dünyası, ulema ve düşünürler düşmanların bu hedeflerine ulaşmalarına müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini vurguladı.

Ruhani törende ayrıca İslami mezhepler takrib kurumu İMTK’nun en seçkin 12 eserinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Bu yıl 33. İslami Vahdet konferansı “İslam ümmetinin Mescid-i Aksa’yı savunmakta vahdeti” şiarı ve 90 ülkeden 400 siyasi, dini ve akademik şahsiyet ve düşünürün katılımı ile Tahran’da çalışmalarına başladı. Konferans Cumartesi günü sona erecek.