FİLİSTİN Okullarında TÜRKİYE – FATİH Projesi

Filistin Yüksek Eğitim-Öğretim Bakanı Sabri Saydam yaptığı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisinin anlaşmayı gündeme alırken söz alan vekillerin Filistin eğitimine destek verilmesinin gereğini vurguladıklarını söyledi.

GÖZAT  Türkiye İle SİYONİST İsrail Arasında "Yeni Dönem Paneli"

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Saydam, imzalanan anlaşmanın eğitim alanında işbirliğinin güçlendirilmesini ve Türkiye’nin Fatih Projesi kapsamında Filistin okullarında da öğrencilere tablet dağıtılmasını ön gördüğünü söyledi.

Türkiye ile eğitim alanındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarını belirten Saydam, okullara teknolojinin taşınması ve alt yapının hazırlanması konusunda dost ve kardeş ülkelerle çalışmayı önemsediklerini ifade etti.

GÖZAT  BDS: Türkiye İsrail'in HIRSIZLIĞINA ORTAK OLMASIN

Saydam Şubat 2016 tarihinde Türkiye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile eğitim işbirliği anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya Filistin’in Ankara büyükelçisi Faid Mustafa, Milli Eğitim Bakan yardımcısı Orhan Erdem, Müsteşar Yusuf Tekin’in yanı sıra Fatih Projesi Müdürü Onur Ak da iştirak etmişti.

Filistin Eğitim-Öğretim Bakanlığına bağlı Bilgi Teknolojisi Müdürü Talib El-Hac, projenin Türkiye’deki Fatih Projesi gibi bir programın okullara taşınmasını ön gördüğünü, bu projeyle okullara teknolojinin taşınacağını ve Filistin eğitim sisteminin gelişmesine kaktı sağlayacağını söyledi.

GÖZAT  Birleşmiş Milletler (UNRWA), Filistin Bayrağı Asıldı Diye 6 Okulunu Kapattı

El-Hac, bakanlığın geçen hafta okullarda internet altyapısının oluşturulması için iletişim şirketiyle bir anlaşma imzaladığını hatırlatarak, yılda 20 bin öğrenciye tablet dağıtmayı düşündüklerini ifade etti.

Türkiye kendi teknolojisiyle hazırladığı Fatih eğitim projesine 2012 yılında geçti. Proje öğrenci ve öğretmenlerin klasik eğitimden elektronik eğitime geçmesini öngörüyor. Proje kapsamında öğrenci ve öğretmenlere dağıtılan İpad’lere dersler yüklenmiş ve bunlar akıllı tahtalarla desteklenmiştir.