FİLİSTİN Meclisini Fesih Hukuk DIŞI!

Filistin Parlamentosu Başkanı Aziz Duveyk, Ramallah’ta düzenleyeceği basın toplantısının ve milletvekilleriyle birlikte Filistin Parlamentosu binasına ulaşmalarının Filistin Yönetimi güvenlik güçlerince engellenmesinin anayasaya saldırı olduğunu söyledi.

“Güvenlik güçlerinin bize uyguladığı baskıyı başkasına uyguladığını görmüyoruz” diyen Duveyk, Anayasa Mahkemesi’nin parlamentoyu fesih kararının gayri hukuki olduğunu ifade etti.

Duveyk, dün El-Aksa kanalına verdiği demeçte, kuvvetler ayrılığı ilkesine işaret ederek yargı veya yürütmenin yasamaya müdahale edemeyeceğini belirtti.

Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin kendisini ve milletvekillerini Beytlahim’in doğusunda kurduğu kontrol noktasında alıkoymasını kınayan Duveyk, Anayasa Mahkemesi’nin parlamentoyu fesih kararının anayasaya ve Filistin halkına darbe olduğunu dile getirdi.

Filistin Parlamentosu’nu fesih kararını Ortaçağ Avrupası’nın karanlık uygulamalarına benzeten Duveyk, Filistin Parlamentosu Başkanı’na ve milletvekillerine bu şekilde davranılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Filistin Yönetimi Genel İstihbarat biriminin ifade vermeye çağırmasına da değinen Duveyk, “Kesseler de ifade vermeye gitmeyeceğiz” dedi.

Duveyk, Filistin Yönetimi Genel İstihbarat biriminin kendisine ve milletvekillerine muamelesini “yakışıksız ve edepsizce” olarak niteledi.