FİLİSTİNLİ Kadın ESİR’in Durumu Kötüleşiyor

Avukatı aracılığıyla durumunu bir mektupla anlatan Nesrin Ebu Kumeyl, cezaevi idaresinin ihmalini protesto etmek için ilaçlara karşı grev başlattığını, dört ay önce gördüğü tedavi sonucu alması gereken ilaçları cezaevi idaresinin kasıtlı olarak zamanında vermediğini belirtti.

Açlık grevinden sonra geçen Pazartesi günü hastaneye kaldırılmasını kabul eden cezaevi idaresi, hastanede yapılan muayenede doktorun kendisine zamanında hastaneye gelmediği için ve gereken tedaviyi görmediği için sağlık durumunda kötüleşme olduğunu söylediğini kaydetti.

Doktorun kendisine iki haftalık tedavi önerdiğini, iki hafta sonra tedaviye olumlu yanıt verilmezse ayak parmaklarının kesileceğini ilettiğini ifade etti.

Karşılaştığı zulümleri anlatmaya devam eden Nesrin Ebu Kumeyl, zindanda düşerek kolunu kırdığını, revirde yapılan müdahalede yanlış kaynama olduğunun anlaşıldığını, bunun üzerine ikinci kez ameliyat yapılıp alçıya alındığını, bu süre içinde kollarındaki sinirlerin zedelendiğini söyledi.

Hayfa sakinlerinden olan Nesrin Ebu Kumeyl, evli ve Gazze’de oturuyor. 18.10.2018 tarihinde Erez kapısından çıkış yaparken, eşine iş izni evraklarını imzalaması için ifadeye çağrılınca gözaltına alınıp zindana atıldı.

7 çocuk annesi olan Nesrin Ebu Kumeyl bir ay boyunca sorgu merkezinde işkence altında sorgulandı.

Aralıklarla yapılan yargılamalarda işgal mahkemesi Nesrin Ebu Kumeyl’e 20.02.2018 tarihinde altı yıl hapis cezası verdi.

Tutuklu bulunduğu üç yıllık süre içinde ailesinden hiç kimse Filistinli kadın esirin ziyaretine gidemedi.