Filistin Yönetimi: İsrail’in IRKÇI VAHŞETİNİ DURDURUN

Yerel kaynaklarda “Devlet Başkanlığı, halkın barışçıl gösterilerine karşı işgal kuvvetlerinin yürüttüğü katliam operasyonlarını sert bir şekilde kınamaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Filistin’in Birleşmiş Milletler, Arap Birliği ve Avrupa Birliğindeki temsilcilerinden uluslararası tüm tarafların harekete geçmesi için acil çalışma yapmasının istendiği, işgal kuvvetlerinin suçsuz ve silahsız insanları taammüden öldürdüğü aktarıldı.

Uluslararası topluma terör rejimi İsrail vahşetinin durdurulması için çağrıda bulunan Filistin yönetimi, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplumdan işgal ordularına karşı silahsız Filistin halkının himaye edilmesini talep etti.

Filistinlilerin abluka altındaki Gazze sınırında geçen cuma başlattıkları “Büyük Dönüş Yürüyüşü” kapsamındaki barışçıl gösterilerin ırkçı İsrail’in tehditlerine rağmen mayıs ortalarına dek sürmesi bekleniyor.

Gösterilerin başladığı geçen cumadan bu yana 29 Filistinli şehit edilmişti.

Bu arada, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, uluslararası örgütlere, bölgedeki hastanelere en kısa sürede ilaç ve tıbbi malzeme tedarik edilmesi çağrısında bulundu.

Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra, yayımladığı yazılı açıklamada, uluslararası kurum ve örgütlerden, abluka nedeniyle sağlık sektöründe çeşitli krizlerin yaşandığı Gazze’deki hastanelerin acil servis ve yoğun bakım bölümlerine acilen ilaç ve gerekli tıbbi malzeme sağlanmasını talep etti.

“Büyük Dönüş Yürüyüşü”nden sonra artan yaralı sayısı nedeniyle hastanelerin daha fazla sıkıntıya girdiğine dikkat çeken Kudra, Gazze’deki kurumlarda yaralıların hayatını kurtarmak için tüm gücüyle çalışan sağlık personelinin çabalarının desteklenmesini istedi.