FİLİSTİN’den İSRAİL’in Demir Yolu Projesine RED!

Filistin yönetimi, işgalci İsrail tarafından kendilerine yapılan “Hayfa’dan Dubai’ye demir yolu projesine katılma” teklifini reddettiğini duyurdu.

Filistin ile Siyonist İsrail hükümetleri arasındaki koordinasyonu sağlayan Filistin Sivil İşler Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh, sosyal medyadaki resmi hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail Cenin’den Hayfa’ya, oradan da birçok Arap başkentlerine uzanacak demir yolu projesine katılmamız için bize teklifte bulundu. Biz ise bu teklifi kesin bir dille reddettik.” ifadelerini kullandı. 

“Bir parça ekmek, vatanın özgürlüğünün bedeli olamaz.” diyen Şeyh, İsrail işgali sonlanmadan normalleşmeyi de işgali derinleştirecek ekonomik çözümleri de kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Hayfa’dan Dubai’ye Demir Yolu

İşgalci İsrail, Hayfa’dan Dubai’ye uzanacak bir demir yolu projesiyle Ürdün ve Suudi Arabistan üzerinden ülkesini Körfez’e bağlamayı planlıyor.

İşgalci İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, Kasım 2018’de Umman’ın başkenti Muskat’ta düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Konferansında, ülkesinin “Barış Demir Yolu” adını verdiği projesini tanıtmıştı.

Katz, yeni demir yolu ağının Hürmüz ve Babu’l Mendeb boğazlarındaki İran otoritesine karşı alternatif bir güzergah oluşturacağını öne sürmüştü. 

Ürdün dışında söz konusu demir yolunun geçeceği Arap ülkelerinin İsrail’le diplomatik ilişkileri bulunmuyor.

Proje işgalci İsrail’le normalleşme sürecinin önemli somut adımlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Filistinli yetkililer, işgal son bulana ve 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulana kadar Arap ülkelerinin İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesini istemiyor.