Filistin İslami Cihad Hareketinin Kuruluşunun 39. Yılı

Filistin’de Siyonist Rejime karşı yürütülen Direniş savaşında önemli gruplardan biri olan İslami Cihad Hareketi, kuruluşunun 39. yılını kutluyor.

İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale, ‘Filistin’deki direniş, Filistin toprakları üzerindeki haklarımızı geri kazanmamızın tek yolu ve Siyonist düşmana yönelik cihadımızın önemli bir parçası.’ dedi.

Filistin İslami Cihad Hareketi, kuruluşunun 39. yıl dönümü münasebetiyle Gazze’de etkinlik düzenledi.

Hareketin Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale, etkinliğe video konferans yöntemiyle katıldı. Nehale konuşmasında, İslami Cihad’ın, “Filistin’e giden yolun direnişten geçtiği” yönündeki ilkesinden taviz vermediğini göstermek için bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

“Filistin’deki direniş, Filistin toprakları üzerindeki haklarımızı geri kazanmamızın tek yolu ve Siyonist düşmana yönelik cihadımızın önemli bir parçası.” diyen Nehale, hareketin askeri kanadı olan Kudüs Seriyyeleri ile birlikte Filistin halkına gelebilecek her türlü saldırıya karşı koymaya hazır olduğunu ifade etti.

Bazılarının “Filistinli grupların İsrail’le barış yapabileceği ama kendi aralarında uzlaşma yapamayacağı” yönünde kanaat taşıdığına işaret eden Nehale, Filistinli grupları bölünmeyi sonlandırarak birlik olmaya çağırdı.

İslami Cihad’ın önde gelen isimlerinden Nafiz Azzam ise düzenledikleri etkinlikle Filistin hakları ve ilkelerine olan bağlılıklarını vurguladıklarını kaydetti.

Nafiz Azzam konu ile ilgili konuşmasında hareket hakkında “İslami Cihad Filistin halkının haklarını savunmanın vermiş olduğu güçle ayakta durmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Azzam, İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine yönelik mükerrer müdahalelerinin Filistin halkının iradesini kıramayacağını sözlerine ekledi.

Azzam konuşmasına şöyle devam etti: “İslami Cihad, Filistin halkının mukaddesat ve haklarının güvencesidir. Biz 39 senedir İslami direniş hareketi İslami Cihad olarak Filistin halkı arasında 1987’deki intifadadan beri mücadele ediyoruz. Şimdi bizler MOSSAD tarafından şehid edilen bu hareketin kurucusu Fethi Şekaki’nin şehadet yıldönümü günlerindeyiz. Halihazırda Filistinli birçok genç, yetişkin ve çocuk onun yolunu devam ettirmektedir. Bugün yani İslami Cihad’ın kuruluş günü, tüm siyasi gruplara ve Filistin halkının düşmanlarına bir mesajdır. Filistinliler Allah’ın izniyle hiçbir askeri güce teslim olmayacak ve Kahire’nin öne sürdüğü şartlar da Filistin halkının irade ve özgürlüğünü teslim alamayacak. Geri dönüş yürüşleri, Gazze halkı muhasaradan kurtulana dek sürekli devam edecek.”

Etkinlik kapsamında düzenlenen yürüyüşe ise yüzlerce Filistinli katıldı. Gazze’deki ana caddelerde toplanan Filistinliler İslami Cihad’a ve Filistin direnişine olan bağlılıklarını ifade eden pankartlar taşıdı. Yürüyüşte İslami Cihad bünyesindeki askeri unsurlar da hazır bulundu.