FİLİSTİN Halkı, Ocak 2019’da 11 ŞEHİT Kazandı!

Abdullah El-Hurani Araştırma Merkezi’nin işgal güçlerinin ihlalleriyle ilgili yayınladığı rapora göre, Ocak ayında 11 Filistinli şehit oldu ve 1200 civarında Filistinli de yaralandı.

Geçen ay 5’i Batı Yaka ve Kudüs’te, 6’sı Gazze Şeridi’nde olmak üzere 11 Filistinli şehit düştü. 

Raporda, işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nde ve Batı Yaka’da şehit düşen 38 Filistinlinin naaşlarını uluslararası hukuka aykırı bir şekilde elinde tutmayı sürdürdüğü ve hâlâ ailelerine teslim etmediği belirtildi.

İşgal güçlerinin geçen ay Batı Yaka, Kudüs ve Gazze Şeridi’nden 450 Filistinliyi gözaltına aldığı ve gözaltına alınanların 7’sinin Gazze Şeridi’nden olduğu bildirildi.

Raporda, işgal güçlerinin Ocak ayında 1200 Filistinliyi yaraladığı, yaralılardan 923’ünün Gazze Şeridi’nden ve 130’unun da Batı Yaka ve Kudüs’ten olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca yaralılardan 18’inin işgal güçlerinin Gazze Şeridi sınırındaki gösterilere açtığı ateş sonucu yaralanan ilk yardım görevlileri ve 8’inin de kameraman olduğu kaydedildi.

İşgal güçlerinin Gazze Şeridi sınırındaki barışçıl gösterilere ve Batı Yaka’da düzenlenen protesto gösterilerine müdahaleleri sırasında çok sayıda Filistinlinin de işgal askerlerinin attığı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiği belirtildi.

Geçen ay ayrıca işgal güçlerinin teftiş bahanesiyle Ofer Cezaevi’ne düzenlediği baskın sırasında yaklaşık 150 esir yaralandı.