FİLİSTİN Halkı MAHMUD ABBAS Yönetiminden Şikayetçi

Merkezi Ramallah’ta olan ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen, başkanlığını Halil Eş-Şikaki’nin yaptığı Filistin Siyasi Araştırmalar Merkezi’nin sonuçlarını yayınladığı ankete göre, Filistinlilerin yüzde 84’ü Gazze Şeridi’nin elektrik faturalarının ödenmesinin durdurulmasına karşı çıkarken yüzde 10’u ise Abbas’ın bu kararını onayladığını bildirdi.

Ankete katılanların yüzde 88’i Gazze Şeridi’ndeki memurların maaşlarının kesilmesine karşı çıkarken, yüzde 40’ı bu kararın Hamas yönetimini reddetmesi için Gazze halkına ekonomik baskı amacıyla alındığını söyledi.

29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, Filistinlilerin yüzde 91’inin eski esirlerin maaşlarının kesilmesine karşı çıktığı ifade edildi.

Ankete katılanların yüzde 50’sinin Hamas ve Muhammed Dahlan’ın Gazze Şeridi’nin idaresi için ortak bir yönetim oluşturacağı yönündeki haberlerin doğru olması halinde bunun Gazze Şeridi ve Batı Yaka’nın birbirinden tamamen kopmasına yol açacağı görüşünde olduğu, yüzde 38’inin ise böyle bir durumun Gazze Şeridi’nin Batı Yaka’dan kopacağını düşünmediği kaydedildi.

Ankette görüşlerine başvurulanların yüzde 61’inin Ramallah’taki hükümetin icraatından memnun olmadığı, sadece yüzde 26’sının El-Hamdallah başkanlığındaki hükümetten memnun olduğu belirtildi.